Erişilebilirlik

Özel Savcı Mueller: ‘Cohen Seçimleri Etkilemeye Çalıştı’


ABD’de 2016 Başkanlık seçimlerine Rusya’nın müdahale ettiğine yönelik soruşturmada özel yetkili savcı Robert Mueller, Başkan Donald Trump’ın eski avukatı Michael Cohen’in ilk başta yalan söylese de soruşturmaya “önemli boyutta” bilgi katkısında bulunduğunu söyledi.

Mueller ve ekibi, gelecek hafta New York’taki davada kararını açıklaması beklenen mahkeme yargıcına Cohen’le ilgili belgeler sundu. Mueller'ın ofisi, Trump'ın eski kampanya yöneticisi Paul Manafort'la ilgili belgeleri de Washington'daki bölge mahkemesi yargıcına sundu.

Cohen, hakkındaki federal suçlamaları kabul etmiş ve aylar süresince Mueller’in ekibiyle 7 kez buluşması dahil birden fazla soruşturma başlığında işbirliği yapmıştı.

Mueller, Cohen’in Ağustos ayında ekibiyle ilk görüşmesinde yalan söylediğini belirtti. Savcılar, Cohen’in aynı ay kampanya finansman kuralları ihlali ve banka dolandırıcılığı suçlarını kabul etmesinin ardından Mueller’in ekibiyle Eylül’de yeniden biraraya geldiğini ve Moskova’daki emlak projesine ilişkin sözlerinin kasten yanlış ve yanıltıcı olduğunu itiraf ettiğini kaydetti. Mueller, Cohen’in, 2016 başkanlık seçimleri kampanyası sırasında da Moskova’da Trump Tower projesi üzerinde çalışmaya ve Trump’la konuyu görüşmeye devam ettiğini belirtti.

Cohen’in avukatları henüz açıklama yapmadı.

Savcılara göre, Trump’ın eski avukatı Cohen, Ruslar’ın Trump’ın seçim kampanyasına erişmeye yönelik girişimleri hakkında soruşturma ekibine bilgiler verdi.

Mahkeme belgelerine göre, Rusya 2015’e kadar geriye uzanan dönemde Trump kampanyasıyla temasa geçmeye çalışmış. Cohen 2015 yılı itibariyle Rusya Federasyonu’nda “güvenilir bir kişi” olduğunu iddia eden bir Rus vatandaşıyla görüştüğünü ve Trump’la Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in görüşmesini teklif ettiğini anlatmış. Mahkeme belgelerinde adı açıklanmayan bu kişi Trump kampanyasına “siyasi sinerji” ve “hükümet düzeyinde sinerji” önermiş.

Cohen, Moskova’da Trump adına emlak projesiyle ilgili müzakereler hakkında Kongre’ye yalan söylemek dahil hakkındaki federal suçlamalarda suçunu kabul etmişti.

New York’taki ayrı bir davada da federal savcılar, Cohen’in, işbirliğinden dolayı ılımlı ölçüde bir kredi tanınsa da ciddi sürede hapis cezası alması tavsiyesinde bulundu. Savcılar, Cohen’in Trump’la ilişkiye girdiğini iddia eden iki kadına sessiz kalmaları için ödeme yapılmasını organize ederek 2016 başkanlık seçimlerini gizlice etkilemeye çalıştığını belirtti.

New York federal mahkemesinin Cohen hakkındaki kararı gelecek Çarşamba günü açıklaması bekleniyor.

Mueller’ın ofisi, federal savcıların talep ettiğinden öte bir hapis cezası tavsiyesinde bulunmayacaklarını kaydetti.

Cohen’in avukatları, geçen hafta mahkemeye sundukları kendi belgelerinde, müvekillerinin herhangi bir hapis cezası almaması gerektiğini savunmuştu.

'Manafort birden fazla yalan söyledi'

Rusya soruşturmasında özel yetkili savcı Mueller'ın ofisi, Washington'daki mahkemeye sundukları belgede de, Trump'ın eski kampanya yöneticisi Paul Manafort'un bir Rus yetkiliyle ve Trump yönetimi yetkilileriyle temasları hakkında yalan söylediğini belirtti.

Savcılar, Manafort'un "birden fazla sayıda bariz yalan" söyleyerek savcılıkla yaptığı suçunu itiraf anlaşmasını ihlal ettiğini kaydetti. Savcıların verdiği bilgiye göre, Manafort, soruşturma ekibine, yetkililerle Trump yönetiminden ayrılmalarının öncesinde ve sonrasında konuştuğunu söyledi. Ancak Manafort'un elektronik belgelerinin gözden geçirilmesinin ardından yetkililerle "ilave temasları" olmadığı ortaya çıktı.

Belgelere göre, Manafort'un yalan söylediği hususlar, Rus-Ukraynalı siyasi danışman Konstantin Kilimnik'le temasları, Kilimnik'in tanıklara müdahale etme çabaları, kendisi için çalışan bir firmaya 125 bin dolarlık ödemeyle ilgili koşullar ve Trump yönetimi yetkilileriyle temaslarını içeriyor.

XS
SM
MD
LG