Erişilebilirlik

Üç Körfez Ülkesi Katar Büyükelçilerini Geri Çekti


Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn Katar büyükelçilerini çekti ve Katar’ı içişlerine karışmak ve bölgesel istikrarı tehlikeye atmakla suçladı

Ortak bir bildiri yayınlayan ü ülke büyükelçilerini geri çekme kararının ardında Katar’ın geçen yıl Riyad’da imzalanan güvenlik anlaşmasına olan bağlılığını yerine getirmemesini gösterdi. Suudi Arabistan, BAE ve Bahreyn, Katar, Kuveyt ve Umman ile birlikte Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi’ni (GCC) oluşturuyor.

Anlaşmaya göre üye devletler GCC’de istikrara tehdit oluşturan gruplara destek olmama kararı almıştı.
Körfez ülkeleri gün geçtikçe Katar’ın Müslüman Kardeşler’e olan desteğinden dolayı rahatsızlıklarını belli ediyordu. Grubun bölgedeki monarşilerin yıkılmasında rol oynadığı düşüncesi bu ülkeleri rahatsız ediyor.

Dubai’deki Yakın Doğu ve Körfez Askeri Analiz Enstitüsü’nden Theodore Karasik, Mısır’ın terör örgütü ilan ettiği Müslüman Kardeşler’in Katar’a sığındığını ve buradan destek gördüğünü söylüyor. Bunun bir güvenlik sorunu yarattığını söyleyen uzman, Müslüman Kardeşler üyelerinin Doha’da eylemlerini sürdürdüğüne dikkat çekiyor.

GCC dışişleri bakanları dün Suudi Arabistan’da buluşarak Katar’ı güvenlik anlaşmasına uyması konusunda ikna etmeyi denediyse de başarılı olamadı. Medyaya yansıyan haberler toplantının çalkantılı geçtiğini bildirdi.

Karasik büyükelçilerin geri çağrılmasının, Doha’nın rota değişikliğine gitmemesi durumunda krizin daha da büyüyebileceğine işaret ettiğini düşünüyor.

Katarlı yetkililerden diplomatik krizle ilgili bir yorum gelmedi.

Ortadoğu uzmanı Neil Partrick önümüzdeki günlerin ne göstereceğini öngörmenin zor olduğunu söylüyor.

Uzman GCC üyelerinin krizi sürdürmekten bir çıkarı olmadığını ancak Katar’ın da GCC bölgesi dışında Müslüman Kardeşler’i destekleme politikasını değiştirme olasılığının düşük olduğunu düşünüyor.

Olaylar, pazartesi günü BAE’ndeki bir mahkemenin Katar vatandaşı Mahmut El Cidah’ı BAE’ndeki Müslüman Kardeşler’le bağlantısı olan bir gruba ödenek sağlama suçundan 7 yıl hapse mahkum etmesinin ardından gelişti.

Merkezi Katar’da bulunan ve hükümetle yakın ilişkileri olan Ulusal İnsan Hakları Komisyonu kararı eleştirdi.

Suudi Arabistan, BAE ve Bahreyn büyükelçilerinin Katar’ı derhal terk edeceğini açıkladı.

STÜDYO VOA

Trump yoluna J.D. Vance ile devam edecek – 16 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG