Erişilebilirlik

IŞİD’den Fransa ve Amerika’ya Tehdit


Irak'taki hava saldırıları nedeniyle IŞİD'in Amerika ve Fransa'yı tehdit etmesi, Fransa'da panik havası yarattı. Paniği önlemek için İçişleri Bakanı, "Fransa her türlü önlemi almıştır. Fransa korkmuyor" diye basın açıklaması yaptı

Irak ve Şam İslam Devleti (IŞİD), Amerikan ve Fransız ordusunun Irak’ta başlattığı hava operasyonuna karşı “tüm mücahitlerine Fransa ve Amerika’ya karşılık vermeleri” çağrısında bulundu. Çağrı Fransız medyasında panik havası yarattı. İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve panic havasını engellemek için hızla basın açıklaması yaparak, “Fransa her türlü tedbirini almıştır. Fransa korkmuyor” yanıtını verdi.

İlk kez resmi olarak, sözcüsü Ebu Muhammed El Adnani aracılığıyla yayınladığı 42 dakikalık sesli mesajda,“bireysel cihat çağrısı” yapan IŞİD, "Yapabileceğiniz en iyi şey, tüm Fransız, Amerikan ve onların müttefiki olan kafirleri öldürmektir. Eğer öldürecek silah ya da bomba bulamazsanız, o zaman Amerikan, Fransız ya da müttefiki olan kafirleri yakalayın, taşla kafasını ezin, bıçakla öldürün, arabanızla ezin, boşluğa atın, boğun ya da zehirleyin” diye açıklama yaptı.

Kırmızı alarma geçildi

SİTE adlı izleme sitesinin ortaya çıkardığı şiddet çağrısı yapan mesaj, Fransa’da büyük endişe yarattı. Ülke medyası olayı birinci haber olarak verirken, Fransız polisi de cihatçı terrör tehlikesine karşı güvenlik önlemlerini “kırmızı” seviyesine çıkardı.

“Fransa korkmuyor”

İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, IŞİD’in “ilk bireysel cihat” çağrısının ülke medyasında yarattığı panik üzerine hızla basın açıklaması yaparak, Fransa’nın “humanist, insan haklarına dayalı, laik sistemi nedeniyle terör örgütlerinin hedefi olduğunu, bunun ilk terörist tehdit olmadığını ve Fransa’nın bu tür tehditlere karşı her zaman hazır olduğunu” dile getirdi. Cazeneuve, “Sivillere yönelik olarak yapılan bu tehdit, Fransa’nın Daeş’e karşı operasyonda haklı olduğunu gösteriyor. Ama Fransa korkmuyor. Çünkü bu tehditlere karşı her zaman hazılıklıydı, şimdi de hazır” dedi.

“Sıfır risk var demiyorum ama...”

Cazeneuve, bütün önlemlere rağmen sıfır risk olmadığını belirterek, “Bütün önlemlerimizi kırmızı seviyede güçlendirdik. Ülkemizde bu örgüte katılmak üzere harekete geçen 120 kişiyi tutukladık, 74’ü hakkında soruşturma açıldı. Yeni geçen terörle mücadele yasası güvenlik güçlerinin elini güçlendirdi. Sıfır risk var demiyorum ama yüzde yüz tedbir alınmıştır” diye konuştu. Cazeneuve, soğukkanlılıkla bu tehditleri boşa çıkaracaklarını dile getirdi.

“Terörizm günlük yaşama girecek”

Ülkenin en büyük anti-terör hakimi Marc Trevidic, geçtiğimiz hafta verdiği bir söyleşide, “Artık tehdit günlük yaşamımızda. Tıpkı, hırsızlık, gasp gibi günlük yaşamda karşılaştığımız suç birimlerine şimdi de terörist saldırıyı ekleyeceğiz. Fransa bununla yaşamayı öğrenmeli, tedbirlerini buna göre almalı” diye uyarıda bulunmuştu. Terörle mücadele uzmanı Avukat Thibault de Montbrial da aynı görüşü savunarak, “Artık seçilen hedefler yok, kör terör var. Sokaktaki çocuklar dahil herkes hedef. Bu endişe verici. Fransızlar bu tehditle yaşamaya alışmalı” dedi.

XS
SM
MD
LG