Erişilebilirlik

Demokrat Adaylar İlk Tartışmaya Hazırlanıyor


Demokrat Adaylar İlk Tartışmaya Hazırlanıyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:28 0:00

ABD’de 2016’da yapılacak Başkanlık Seçimleri öncesinde Demokrat Parti’nin 5 adayı, Las Vegas’ta yapılacak ilk televizyon tartışmasına hazırlanıyor. Son anketlerde, Bernie Sanders’ın, Hillary Clinton’a karşı beklenmedik şekilde güçlendiği görülüyor

ABD’de 2016’da yapılacak Başkanlık Seçimleri öncesinde Demokrat Parti’nin 5 adayı, 13 Ekim günü Las Vegas’ta yapılacak televizyon tartışmasına hazırlanıyor. Vermont Senatörü Bernie Sanders’ın, eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’a karşı beklenmedik şekilde güçlendiği görülüyor.

Hillary Clinton, New Hampshire’de seçmenlerden destek ararken, silah kontroluyla ilgili duygusal bir çağrıda bulundu.

Clinton, “Cinayete kurban giden değerli çocukların anne ve babaları, hayal edilemeyecek acılar yaşadılar ve duymamız gereken şeyleri söylediler,”diyerek üzüntüsünü dile getirdi.

Ancak Clinton’ın özel e-posta hesabını devlet işleri için kullanmasıyla ilgili skandalın seçmenler arasındaki desteğine zarar verdiği görülüyor.

“Bu bir hataydı. Üzgünüm” diyerek özür dileyen Clinton, sorumluluğu kabul ettiğini söyledi.

Kendisiyle ilgili algıyı iyileştirmek isteyen Clinton, NBC’nin Saturday Night Live komedi programına çıktı.

Ancak, Clinton’ın en önemli rakibi Vermont Senatörü Bernie Sanders, anketlerde yükselişini sürdürüyor ve büyük kalabalıklar topluyor. Sanders, Virginia’daki muhafazakar Liberty Üniversitesi’nde bile mesajını iletmeye çalıştı.

Sanders, “Biz dünya tarihinin en zengin ülkesinde yaşıyoruz. Ama bunu birçok Amerikalı bilmiyor çünkü bu zenginliğin neredeyse tamamı nüfusun en zengin kesimi olan yüzde 1’e gidiyor,”diye seçmenlerine seslendi.

Başkan Yardımcısı Joe Biden hala seçimlere girip girmemeyi düşünüyor. Ancak Biden, Mayıs ayında oğlu Beau’yu kanser yüzünden kaybetti ve çıktığı bir televizyon programında adaylık konusunda kafasının karışık olduğunu şöyle konuşarak gizlemedi: “Bence hiç kimse, tam olarak neden başkan olmak istediğini bilmeden seçime girmemeli. İkinci olarak da seçmenlerin gözlerine baktıklarında ‘Sana söz veriyorum tüm kalbim, ruhum, enerjim ve tutkumla bunun için mücadele edeceğim' diyebilmeli.”

Uzman Norm Ornstein’e göre, anketler, Demokrat seçmenin Biden’ın adaylığına sıcak baktığını gösteriyor.

Ornstein, “Birçok Demokrat e-posta sorunu nedeniyle Clinton’dan rahatsız. Bu Clinton ailesiyle ilgili bazı eski kaygıları tekrar gündeme getiriyor. Onlar Cumhuriyetçiler’in ve medyanın hedefinde. Ayrıca kendi kendilerine verdikleri yaraların ağırlığını taşıyorlar,” dedi.

Uzman John Fortier de, Clinton’la ilgili kararsızlığın bazı Demokratlar’ı kaygılandırdığını söylüyor.

Fortier, “Clinton’a karşı hiç güvenmediklerini söylemek doğru olmasa da başka bir adaya daha açık olabilirler. Yarışa bir başka önemli kişinin girdiğini görmeden, parti adaylığını kolaylıkla Clinton’a teslim etmek istemiyorlar,”diye konuştu.

Başkan Yardımcısı Biden, Demokratlar’ın ilk televizyon tartışmasına katılmayacak ancak yakında aday olup olmayacağını açıklaması bekleniyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 1 Ekim - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:21 0:00
XS
SM
MD
LG