Erişilebilirlik

Sessions: 'Ruslarla Gizli Anlaşma İddiası İğrenç Bir Yalan'


ABD Adalet Bakanı Jeff Sessions, Trump kampanyasıyla Rus yetkililer arasında herhangi bir gizli anlaşmaya dahil olduğu ya da böyle bir anlaşmadan haberi olduğu yönündeki suçlamaları "iğrenç ve korkunç bir yalan" olarak niteledi.

Sessions, Rusya’nın geçen yılki Amerikan başkanlık seçimlerine müdahalesini araştıran Senato İstihbarat Komisyonu’na ifade verdi.

Bakan Sessions, Rusya soruşturması devam ederken Başkan Donald Trump tarafından görevden alınan eski FBI Başkanı James Comey’nin geçen hafta Senato oturumu sırasında doğan sorulara yanıt vermek istediğini açıklamıştı.

Oturum sırasında senatörler tarafından Rusya'yla bağlantılar, Comey'nın kovulması ve Başkan Donald Trump'la diyaloglarına dair soru yağmuruna tutulan Sessions, Rusya'nın Washington Büyükelçisi Sergey Kislyak'la daha önceden açıklanmayan bir görüşmesi ya da Rus yetkililerle Amerikan seçimleri hakkında temaslarının olduğu iddialarını sert biçimde reddetti.

Sessions, "Rusya hükümetiyle, 35 yıldır onurla hizmet ettiğim bu ülkeye (ABD'ye) zarar vermek ve demokratik sürecimizin bütünlüğünü zedelemek için herhangi bir gizli anlaşmaya dahil olduğum ya da bundan haberimin olduğu iddiası iğrenç ve korkunç bir yalan" diye konuştu.

Oturumda Sessions, eski FBI Direktörü Comey'nin geçen haftaki oturumda ortaya attığı bir iddiayı da yalanladı. Comey, Trump'la yaptığı ve Trump'ın eski ulusal güvenlik danışmanı Michael Flynn üzerindeki soruşturmayı sonlandırmasını istediğini iddia ettiği Oval Ofis'teki bir görüşmeden sonra Sessions'a, Trump'la bir daha yalnız kalmak istemediğini söylediğini ancak Sessions'ın bir yanıt vermediğini iddia etmişti.

Sessions ise bugünkü oturumda, "(Comey) Hatırlamadı ama ona yanıt verdim, FBI ve Adalet Bakanlığı'nın Beyaz Saray'la temaslar konusundaki bakanlık politikasını takip etmede dikkatli olması gerektiğine fikrine katıldım" dedi.

Jeff Sessions, geçen Ocak ayında Adalet Bakanlığı'na adaylığının onay süreci çerçevesindeki Senato oturumunda, seçim kampanyası sırasında Rus yetkililerle görüşmediğini söyleyerek kamuoyunu yanlış bilgilendirdiği suçlamalarına da yanıt verdi.

Söz konusu oturumda, Trump'ın ekibiyle Ruslar arasında düzenli aralıklarla bilgi paylaşımı yapıldığı iddiasının sorulduğunu hatırlatan Sessions, "Benim yanıtım da, anladığım şekliyle suçlamaya adil ve doğru bir yanıttı. (Trump'ın kampanyasından) Yetkililerin düzenli aralıklarla Ruslarla görüştüğü iddiasına yanıt veriyordum" diye konuştu.

Sessions, Trump'ın kampanyasında görev almış olmasının gerektirdiği koşullar nedeniyle Adalet Bakanlığı'nın Rusya soruşturmasından ismini çektiğini vurgulayarak, Rusya soruşturması hakkında hiç bir zaman bir bilgisi ya da rolünün olmadığını belirtti.

Bununla birlikte Sessions, "Soruşturmadan çekildim ama bu aşağılık ve yanlış suçlamalara karşı onurumu savunmaktan çekilmedim" ifadesini kullandı.

Oturum sırasında Sessions'la Demokrat senatör Ron Wyden arasında bir tartışma yaşandı. Wyden Sessions'a, eski FBI Direktörü Comey'nin Adalet Bakanı'nın soruşturmadan çekilmesi hakkında bazı soru işaretleri olduğuna dair açıklamasını hatırlatarak, bunların ne olduğunu sordu. Sessions da sesini yükselterek, "Siz neden söylemiyorsunuz? Hiç bir şey yok Senatör, hiç bir şey yok. Şahsım hakkımda sızdırılan gizli bir ima var ve bundan hoşlanmıyorum" diye konuştu.

Başkan Donald Trump'ın FBI direktörüyle görüşmesinde bir sorun olmadığını belirten Sessions, Rusya soruşturmasına özel savcı olarak atanan eski FBI başkanı Robert Mueller’a güvendiğini de kaydetti.

Comey'nin görevden alınmasındaki rolü hakkında ısrarlı sorulara maruz kalan ve eski FBI başkanını görevden alınması yönünde tavsiyede bulunduğu hatırlatılan Sessions, Rusya soruşturmasından çekilmesinin FBI üzerindeki yetkisinin ortadan kalktığı anlamına gelmediğini kaydetti.

Başkan Trump'la Rusya soruşturmasını konuşup konuşmadığının sorulması üzerine, Trump’la olan özel görüşmeleriyle ilgili yorum yapmayacağını söyleyen Sessions. Comey’yle kendisi görevden alınmadan önce performansıyla ilgili hiç konuşmadıklarını da belirtti.

Sessions, Trump'ın daha sonra, kimin ne tavsiye ettiğine bakmadan Rusya soruşturması yüzünden Comey'yi kovduğu açıklamasının hatırlatılması üzerine, "Sözleri ortada, ben bir yorum yapmayacağım. Zihninden ne geçiyordu emin değilim açıkçası" ifadesini kullandı.

Sessions, Cumhuriyetçi senatör Marco Rubio'nun, Trump'ın Beyaz Saray'daki görüşmelerini teybe aldığına dair bir bilgisinin olup olmadığını sorusunu "Bilmiyorum" diye yanıtladı.

Sessions, Trump ve kendisinin göreve başlamadan önce FBI’da yeni bir başlangıç olması gerektiği konusunda anlaştıklarını kaydetti.

Adalet Bakanı, Amerika’nın Rusya’nın seçimlere müdahalesine hoşgörü gösteremeyeceğini de vurguladı.

Adalet Bakanlığı, Kasım ayındaki seçimlerden önce Rus hükümetiyle Başkan Donald Trump’ın seçim kampanyası ekibi arasındaki temasları inceliyor.

Sessions, seçimden önce Rusya’nın Washington Büyükelçisiyle görüşen kampanya yetkililerinden biri olduğu için Adalet Bakanlığı soruşturmasından ismini çekmişti.

Sessions Ocak ayında henüz Alabama senatörüyken adalet bakanlığı görevine adaylığının onayı süreci kapsamında Senato’da düzenlenen oturuma katılmıştı. Sessions oturumdaki ifadesinde, kampanya sırasında Rus hükümeti yetkilileriyle görüşmediğini söylemiş ancak daha sonra bu açıklamasını değiştirmek mecburiyetinde kalmıştı.

Nihayetinde Adalet Bakanı, Rus büyükelçi Sergey Kislya'la iki kez görüştüğünü bildirmiş ama Kongre üyeliği göreviyle alakalı görüşmeler olduğu gerekçesiyle bunları daha önceden paylaşmaya gerek görmediğini kaydetmişti.

Rusya soruşturması devam ederken Trump tarafından görevine aniden son verilen eski FBI Başkanı James Comey, geçen hafta Senato İstihbarat Komisyonu’ndaki ifadesinde FBI yöneticilerinin Sessions’ın “soru işareti içeren” faaliyetlerinden haberdar olduğunu söylemiş ancak açık bir oturumda bunun detaylarına girmeyeceğini belirtmişti.

Senatörlerin kafasındaki bir diğer kilit soru da, Sessions'ın eski FBI Başkanı Comey'nin görevine son verilmesinde nasıl bir rolünün olduğu. Beyaz Saray ilk açıklamasında Trump'ın Comey'yi Adalet Bakanı Sessions ve Adalet Bakanı Yardımcısı Rod Rosenstein'ın tavsiyeleri üzerine kovduğunu açıklamıştı. Ancak Trump daha sonra, Rusya soruşturması yüzünden Comey'nin görevine son verdiğini bildirmişti.

New York Üniversitesi'nde hukuk profesörü Stephen Gillers, Sessions'ın, Rusya soruşturmasından çekilmesine rağmen Comey'nin kovulmasında neden rolünün bulunduğu sorusuna yanıt vermediğini belirtti. Gillers, "Eğer dediği gibi soruşturmadan çekildiyse, Comey'nin kovulmasına dahil olmamalıydı" dedi.

STÜDYO VOA

FED faiz oranlarını %5,25 ila %5,5 aralığında sabit tuttu – 12 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG