Erişilebilirlik

Kılıçdaroğlu’nun Tutuklu Eski Danışmanıyla İlgili Rapor MİT TIR’ları Davasına Eklendi


Çağlayan Adliyesi

MİT TIR’larının Adana’da durdurulması görüntülerinin Cumhuriyet gazetesinde yayınlanmasıyla ilgili olarak açılan üçüncü davanın ilk duruşması bugün İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı.

Duruşmaya aynı haberle ilgili olarak daha önce “casusluk” suçlamasıyla tutuklanan CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu, Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Erdem Gül’le birlikte aynı haber daha önce Aydınlık gazetesinde yayınlandığı için bu gazetenin genel yayın yönetmeni İlker Yücel ve Ceyhun Bozkurt da katıldı.

Sanıklardan Can Dündar ise Türkiye dışında bulunduğu için duruşmada yer almadı. Dava hakkında gizlilik kararı olduğundan duruşmayı takip etmek üzere Çağlayan Adliyesi’ne giden CHP milletvekilleri ve gazeteciler mahkeme salonuna alınmadı.

Mahkeme Berberoğlu’nun redd-i hakim talebini yerinde buldu

Avukatların verdiği bilgiye göre, İlker Yücel ve Ceyhun Bozkurt’un kimlik tespitleri yapılmadan önce Enis Berberoğlu’nun avukatları Murat Ergün ve Yiğit Acar, 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Berberoğlu’nun tutuklandığı 14 Haziran 2017’deki mahkemede yazılan gerekçeli kararda Aydınlık gazetesinin daha önce yapmış olduğu haberle ilgili karar verildiğini, bunun da ihsas-ı rey (tarafını belli etme) olduğunu belirterek redd-i hakim talebinde bulundu.

Bu talebi değerlendirmek üzere oturuma 15 dakika ara veren Ali İhsan Horasan başkanlığındaki mahkeme heyeti, davayı yedek mahkemeye devretme kararı aldı. Ancak avukatların adli tatil sırasında yedek heyetin dosyaları birleştiğini hatırlatmasının ardından 14 Ağır Ceza Mahkemesi, dava dosyasının İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesine karar vererek, duruşmayı 20 Aralık 2017’ye erteledi.

Avukat Ergün: “Aydınlıkçılar da diğerleri de beraat etmeli, onların yaptıkları gazeteciliktir”

Kararın ardından basına açıklamalarda bulunan Avukat Murat Ergün, “Cumhuriyet’in yayınladığı haber (21 Ocak 2014’te) Aydınlık gazetesinde çıkmıştı. Zaten Anayasa Mahkemesi de (25 Şubat 2016’da) Erdem Gül ve Can Dündar’ın hak ihlaline uğradığı ve tahliye edilmelerine karar verdiğinde de Aydınlık gazetesinde yayınlanan fotoğrafları referans almış ve ‘aylar önce çıkan fotoğraflar varken Cumhuriyet’te çıkan fotoğraflar nasıl oluyor da suç unsuru oluyor?’ demişti. Buna rağmen İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi Enis Berberoğlu’nu hem mahkum etti hem tutukladı. Bir yerde Anayasa Mahkemesi kararını tanımadığını ilan etti” diye konuştu.

Aydınlık’ta görev yapan gazetecilerin kendilerinin Anayasa Mahkemesi ve istinaf mahkemesine başvuru yaptıktan 27 gün sonra bizzat İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı’nın Aydınlık gazetesi hakkında bir iddianame yazdığını vurgulayan Avukat Ergün, “Bu iddianame ‘Aydınlık beraat etsin diye bu yazıldı’ denebilir. Bence de beraat etmeliler. Haklıdır doğrudur ama diğerleri de beraat etmeli hepsinin yaptığı gazeteciliktir” dedi.

Yiğit Acar: “CHP liderinin tutuklu danışmanı hakkında MİT’in hazırlamış olduğu rapor da dosyaya girdi”

Berberoğlu’nun avukatlarından Yiğit Acar ise bugün mahkeme tarafından dava dosyasına konan bir rapora dikkat çekti.

Amerika’nın Sesi’ne değerlendirmelerde bulunan Acar, “Mahkeme dosyaya yeni belge getiriyor. Bugün CHP Genel Başkanı’nın danışmanı Fatih Gürsul hakkında MİT’in hazırlamış olduğu ByLock raporunun dosyaya geldiğini söyledi. Gürsul’un davayla hiçbir ilgisi yok, başka bir davadan tutuklu. Peki, bu ne anlama geliyor? En başından beri bir kapı açık tutmaya çalışıyorlar sanki. Biri genel başkan yardımcısı diğer genel başkan danışmanı. Denmek istiyor ki ‘Bu kişiler tek bir kişiye çalışıyor, o da CHP lideri’. Bu niyetlerini ilk kez biraz olsun açık ettiler. Bizim itiraz etiğimiz nokta şudur: Berberoğlu hiçbir suça bulaşmamıştır, suç ilişkisi olmamıştır. Zaten dosyada bu konuda hiçbir delil bulunmamaktadır” dedi.

Gürsel Tekin: “Yedi cedleriyle gelseler CHP Genel Başkanı’na dokunamazlar”

“En başından çeşitli çevrelerde Berberoğlu’nun tutuklanmasının ardından davanın CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na dönebileceği dile getiriliyordu. Bu gelişme bunun bir işareti olabilir mi?”

Amerika’nın Sesi’nin bu sorusuna yanıt veren CHP İstanbul milletvekili Gürsel Tekin, “Enis Berberoğlu’yla başlayan sürecin aslında Cumhuriyet Halk Partisi’ni sindirme süreci olduğunu biliyoruz. Ama asla CHP haktan, hukuktan, adaletten uzak kalmayacak. Mücadelemize kararlılıkla devam edeceğiz. Bu tehditlerin, bu şantajların ‘temel sebebi yaptığımız hukuksuzlukları görmeyin’ diyor. CHP lideri asla bunu görmezden gelmez. Herkes şunu bilsin yedi cedleriyle gelseler genel merkeze ve CHP Genel Başkanı’na dokunamazlar” dedi.

Gül ve Berberoğlu’nun avukatları ve CHP’li milletvekilleriyle birlikte gazetecilere açıklama yapan CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat ise Anayasa Mahkemesi ve Enis Berberoğlu’nun bu davanın iki mağduru olduğunu söyledi.

Canpolat, “Bu dava çökmüştür. Bu davanın FETÖ’yle ya da terör örgütleriyle ilişkisi olmadığı Anayasa Mahkemesi kararıyla çökmüştür. Yerel mahkemeler, bu haberin suç olmadığını söyleyen Anayasa Mahkemesi kararına uymak zorunda. Burada iki mağdur var. Biri Enis Berberoğlu diğeri Anayasa Mahkemesi. Anayasa Mahkemesi kendi kararları sahip çıkmalı ve direnmelidir. Bu dava siyasi bir dava, talimatla açılmış bir davadır” dedi.

Davanın bir sonrası duruşması 20 Aralık’ta görülecek.

XS
SM
MD
LG