Erişilebilirlik

Talabani’nin Süleymaniye’deki Cenazesine Yoğun Katılım


Talabani’nin Süleymaniye’deki Cenazesine Yoğun Katılım
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:55 0:00

Celal Talabani, Kürt siyasi hareketinin sembol isimlerinden biri olmanın yanı sıra Saddam Hüseyin rejimi dönemindeki silahlı isyanın liderlerindendi.

Tedavi için bulunduğu Berlin’de 3 Ekim’de hayatını kaybeden Celal Talabani, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) Süleymaniye kentinde kalabalık bir katılımın olduğu törenle toprağa verildi.

Celal Talabani’nin cenazesi Süleymaniye’ye Irak Havayolları’na ait bir uçakla getirildi.

Cenaze töreninden önceki gece Süleymaniye’de olağanüstü güvenlik önlemleri alınması dikkat çekti. Cenaze namazının kılınacağı Süleymaniye Ulu Camii’ne açılan bütün ara ve ana yollar beton bariyerlerle kapatıldı. Yine şehir içindeki ana yollarda da sık aralıklarla güvenlik birimlerinin nöbet tuttuğu gözlendi.

Celal Talabani’nin hayatını kaybettiğinin açıklandığı 3 Ekim’den beri Erbil, Süleymaniye ve Kerkük dahil IKBY içindeki kentlerde afişler, taziye mesajlarının yazılı olduğu pankartlar ve araçlarda yasın simgesi olarak siyah bayraklar yerleştirildi.

IKBY’de bir haftalık yas ilan edilirken yerel medyada Celal Talabani’nin hayatını anlatan programlara ve halkın Talabani’ye dair görüşlerini anlattığı canlı yayınlara geniş yer veriliyor.

Cenaze töreninin yapılacağı gün sabah erken saatlerden itibaren halk, Ulu Cami etrafındaki meydanı doldurmaya başladı. Süleymaniye dışından da çok sayıda kişinin katıldığı törende birçok kez izdiham tehlikesi yaşandı.

Törende de güvenlik önlemlerinin üst düzey olduğu dikkat çekerken, halkın toplandığı meydanın üzerinde bir helikopter sürekli devriye gezdi.

Farklı din ve inançlardan insanların da katıldığı cenaze töreninde ağlayanlar ve ağıt yakanlar da oldu.

Süleymaniye havaalanında düzenlenen resmi törene Celal Talabani’nin eşi Hero İbrahim Ahmed, oğulları Pavel ve Kubat Talabani’nin yanı sıra IKBY Başkanı Mesud Barzani, Irak Cumhurbaşkanı Fuat Masum ve İran Dışişleri Bakanı Cevat Zarif de katıldı.

ABD’nin Bağdat Büyükelçisi, Bağdat ve IKBY’deki yabancı elçilik ve misyonların temsilcilerinin katıldığı törende Türkiye’den sadece HDP heyeti yer aldı. Ancak Başbakan Binali Yıldırım, Talabani'nin ölümünün ardından üç gün önce başsağlığı mesajı yayınlamış, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Talabani'nin ailesini bizzat aramıştı.

Ürdün temsilci gönderirken Suriye Devlet Başkanı Beşar Esat da bir taziye mesajı yayınladı.

21 pare top atışı ve 84 yaşında vefat etmesi nedeniyle 84 güvercinin uçurulduğu resmi törenin ardından Süleymaniye Ulu Cami’de cenaze namazı kılındı.

Halk, akşam saatlerinden itibaren de Celal Talabani’nin toprağa verileceği bölgede beklemeye başladı.

STÜDYO VOA

Timur Cihantimur davasında doğru bilinen yanlışlar – 21 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG