Erişilebilirlik

ABD’den İstanbul’daki Müzakerelere Övgü  


ABD’den İstanbul’da, Ukraynalı ve Rus heyetler arasında yapılan müzakerelerle ilgili açıklama geldi. Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında tarafların çabaları övüldü.

VOA Türkçe’nin yorum talebine yazılı yanıt veren ABD Dışişleri Bakanlığı, ‘’Ukrayna'nın diplomasi yoluyla gerilimi düşürme, ateşkese varma ve Rusya’nın kuvvetlerinin geri çekilme yönündeki çabalarını destekliyoruz’’ ifadelerini kullandı.

Açıklamada, ‘’Fransa, Almanya, İsrail, Türkiye ve diplomatik bir çözümü kolaylaştırmak isteyen diğer ortaklarımız ve müttefiklerimizin çabalarını takdir ediyoruz’’ denildi.

İstanbul’da bugün Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Ofisi’nde yapılan müzakerelerin ardından Ukrayna tarafı krizin çözümünde yeni bir güvenlik garantörlüğü sisteminin önerildiğini açıklamıştı.

Açıklamada Ukrayna’nın Türkiye’yi başlıca güvenlik garantörleri adaylarından gördüğü kaydedilmiş, İsrail, Kanada, Polonya, Rusya, ABD, İngiltere, Almanya ve İtalya garantör olabilecek ülkeler arasında sıralanmıştı.

Ukrayna heyeti, güvenlik garantörlüğü sisteminin işlemesi durumunda Ukrayna’nın ‘‘tarafsız statü’’ teklifini kabul edebileceğini belirtmişti.

Rusya da görüşmelerin ardından, Ukrayna’nın başkenti Kiev ile Çernihiv kentlerinde askeri faaliyetleri önemli ölçüde azaltma kararı aldığını açıklamıştı.

  • 16x9 Image

    Dilge Timoçin

    Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler mezunu Dilge Timoçin mesleğe 2000 yılında NTV'de başladı. 2008'de Habertürk TV'ye transfer oldu, dış haber sorumlusu olarak görev yaptı. ShowTV'de dış haber editörü ve spiker olarak çalışan Timoçin, sonrasında Al Jazeera Türk'e geçti; Al Jazeera İngilizce için prodüktörlük yaptı. Dilge Timoçin VOA Türkçe'ye katılmadan önce Reuters, Deutsche Welle gibi yabancı basın kuruluşlarıyla çalışıyordu

STÜDYO VOA

ABD’de Siber Pazartesi’nin 10 milyar dolarlı Kara Cuma rekorunu kırması bekleniyor – 27 Kasım
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG