Erişilebilirlik

İade Edilen Sezgin Baran Korkmaz ABD’de


NEW YORK- Amerikan Adalet Bakanlığı Avusturya’da bulunan Sezgin Baran Korkmaz’ın ABD’ye getirildiğini açıkladı. Yapılan yazılı açıklamada, Korkmaz’ın Adalet Bakanlığı’na bağlı federal güvenlik gücü US Marshals’ın yetkilileri nezaretinde Utah eyaletine götürüldüğü belirtildi.

Adalet Bakanlığı'ndna yapılan açıklamada Avusturya’dan iade edilen Türk işadamının, 1 milyar dolarlık biodizel sahtekarlığına karıştığı, haksız bir şekilde vergi dairesinden teşvik olarak alınan parayı akladığı, para transferi dolandırıcılığı yaptığı belirtildi.

Açıklamada, Amerikan vergi dairesinden alınan teşvikin 133 milyon dolarlık fazla bölümünün Korkmaz’ın, Türkiye ve Lüksemburg'da kontrol ettiği banka hesapları aracılık ederek aklandığı kaydedildi.

“Vergi dairesinden dolandırdıkları parayla lüks evler ve şirketler satın aldılar”

Adalet Bakanlığı, 2021 yılının nisan ayında hazırlanan iddianameye göre, Washakie Renewable Energy LLC şirketinin ortakları olan Jacob Kingston, Isaiah Kingston ve Levon Termendzhyan tarafından Plymouth, Utah'ta biodizel üretildiği beyan edilerek 1 milyar dolardan fazla vergi iadesi alındığı, Korkmaz ve işbirliği yaptığı bu kişilerin vergi dairesini dolandırarak aldıkları teşvik gelirleriyle lüks evler ve çeşitli emlaklar satın aldıkları kaydedildi.

Korkmaz’ın, ABD Vergi Dairesi’nden (IRS) elde ettikleri yasadışı teşvik gelirleriyle Türkiye’de havayolu şirketi Borajet, ilaç firması Biofarma, şirketleri de satın aldıkları kaydedildi.

Sahtekarlık yoluyla elde edilen gelirlerin ayrıca, “Queen Anne” isimli bir yat, Türkiye'de bir otel ve lüks villa ve apartman dairelerin satın alındığı kaydedildi. Bir villa ve daire satın almak için kullandıkları iddia edildiği belirtildi.

“Müsadere altına aldığımız Queen Anne yatını 10,1 milyon dolara sattık”

Adalet Bakanlığı, 2021 yılının Temmuz ayında müsadere altına alınan “Queen Anne” yatını ABD Bölge Hakimi Jill Parrish'in Ekim 2021 tarihli emri uyarınca bu yılın başlarında 10,1 milyon dolara satıldığı kaydedildi.

Korkmaz’ın Türkiye ve Avrupa'daki diğer şirketleri ve mal varlıkları için de ABD’nin müsadere edilmesi talebinde bulunduğu hatırlatıldı.

Korkmaz’ın hakkında hazırlanan iddianameye göre, 2018 yılının başlarında Jacob Kingston ve Isaiah Kingston'ı, bazı üst düzey hükümet yetkilileri aracılığıyla federal soruşturmadan aleyhlerine açılan davalarından koruyabileceğini iddia ederek 6 milyon dolar dolandırdığı belirtildi.

Ayrıca Korkmaz'ın Kingston ve Termendzhyan'a karşı devam eden ceza davasında, federal ajanlara yanlış beyanlarda bulunduğu, Termendzhyan tarafından kontrol edilen bir banka hesabına gönderilen yaklaşık 38 milyon dolarlık banka havalesi konusunda yetkililere yalan söylediğinin iddialar arasında yer aldığı belirtildi.

“Korkmaz’ı Amerikan vergi mükellefleri adına takip ettik”

Adalet Bakanlığı Vergi Dairesi Başsavcı Vekili Stuart M. Goldberg, Korkmaz'ın iadesinin sağlanmasının, Amerikan halkını dolandırmaya çalışanları takip etmek, yakalamak ya da iadesini sağlamak için uluslararası ortaklarla birlikte çalışmanın ortak bir emeği olduğunu ifade etti.

Bölge Başsavcısı Trina A. Higgins, Korkmaz'ı Amerikalı vergi mükellefleri adına takip ettikleri ve Utah'a ABD Bölge Mahkemesinde adaletin karşısını çıkmasını sağladıkları için Adalet Bakanlığı Vergi Bölümü çalışanlarını takdir ettiklerini belirtti.

Utah’ta US Marshals’ın gözetiminde

Utah’ta halen US Marshals’ın gözetiminde olan Korkmaz’ın en kısa sürede hakim karşına çıkartılarak hakkındaki iddialar yüzüne okunacak.

Henüz mahkemeye çıkartıldığı teyit edilemeyen Korkmaz, hakim karşısına çıkana kadar US Marshals’ın gözetiminde olacak.

STÜDYO VOA

ABD’den USAID aracılığıyla Filistin halkına 21 milyon dolar yardım – 5 Aralık
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG