Erişilebilirlik

ABD'nin İki Büyük Kentinde Maymun Çiçeği Acil Durumu


ABD'de federal yetkililer, maymun çiçeği salgınının ülke çapında bir acil durum oluşturup oluşturmadığını tartışmaya devam ederken, San Francisco ve New York alarm durumuna geçti.

San Francisco maymun çiçeği virüsü için acil durum ilan eden ilk büyük şehir olurken, San Francisco’dan hemen sonra New York da eyalet genelinde acil durum ilan etti.

Amerika genelinde bugüne kadar 4 bin 907 maymun çiçeği vakası kaydedilirken vakaların yüzde 40’ı California ve New York’ta tespit edildi.

California’nın kalabalık şehirlerinden San Francisco’da 261 vaka kaydedilirken, kentin sağlık yetkilileri bu hafta kaydedilen vakaların bir hafta öncesine kıyasla 2 kat hızla arttığını ifade ediyor.

Hızla artan vaka sayılarının karar vermede belirleyici rol oynadığını ifade eden San Francisco sağlık yetkilileri, acil durum ilanının 1 Ağustos’tan itibaren geçerli olacağını ifade etti.

Virüsün özellikle LGBTQ+ bireylerin arasında daha sık yayıldığına dikkat çeken yetkililer, özellikle bu kişilerin tespit, test ve tedavisi için gereken kaynaklara daha hızlı ulaşabilmek ve virüsün yayılmasını engelleyebilmek için acil durum ilan ettiklerini ifade etti.

Sadece LGBTQ+ bireyler değil, herkes için virüsün tehdit oluşturabileceğine dikkat çeken yetkililer, yüksek ateş, lenf bezlerinde şişme, kaşıntı ve deride döküntü gibi semptomların tespit edilmesi durumunda en yakın sağlık kuruluşuna başvurmaları konusunda kent sakinlerini uyarıyor.

Aşıya artan talebe dikkat çeken San Francisco sağlık yetkilileri, bölgenin 35 bin doz aşı talebi olduğunu ancak henüz 12 bin doz aşı temin edebildiklerini ifade etti.

San Francisco’dan sonra New York da maymun çiçeği virüsünün hızla yayılması sebebiyle acil durum ilan etti.

Eyalette bugüne kadar 1247 vaka kaydedildiğini belirten yetkililer, 60 bin doz JYNNEOS aşısına sahip olduklarını belirtti.

ABD genelinde bugüne kadar 338 bin doz aşı dağıtımı yapılırken, bugün itibariyle 786 bin ek doz aşı eyaletlerin kullanımı için dağıtılmaya başlandı.

STÜDYO VOA

Dışişleri Bakanı Fidan Washington’da – 8 Aralık
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG