Erişilebilirlik

Milley’dan ‘Dikkatli Olma’ Çağrısı


Amerika Genelkurmay Başkanı Mark Milley Rusya’nın Ukrayna’nın kuzeydoğusundaki geri çekilmelerle ilgili olarak nasıl bir tepki göstereceğinin belli olmadığını belirterek ‘dikkatli olunması’ çağrısı yaptı.

Milley bu açıklamasını Polonya’daki askeri bir üste yaptı.

Rusya için savaşın çok iyi gitmediğini belirten Milley, “hazırlıklı olmak hepimizin zorunluluğu” ifadesini kullandı.

Milley Avrupa’daki Amerikan askerlerinin artan bir tehditle karşı karşıya olduğunu iddia etmediğini ama hazırlıklı olmak zorunda olduklarını kaydetti.

Amerika Genelkurmay Başkanı “savaş sırasında yakında ne olacağını büyük bir kesinlik içinde bilemezsiniz” ifadelerini de kullandı.

“Putin Ukrayna’daki Amacına Ulaşamayacak”

Savunma Bakanlığı Pentagon’un istihbarat direktörü Korgeneral Scott Berrier, Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’in Ukrayna işgalinin başındaki amacına ulaşamayacağını belirtti.

Savunma İstihbarat Dairesi Başkanı Berrier, buna gerekçe olarak Rusya’nın yaşadığı sorunları ve azalmakta olan kaynaklarını gösterdi.

Berrier, gelinen noktanın Rus güçlerin Putin’in ilk amacı olan ülkeyi işgal etme planını yerine getiremeyeceklerini gösterdiğini söyledi.

Savunma İstihbarat Dairesi Direktörü bunun şu anda çok açık görüldüğünü de kaydetti.

Berrier, gelinen noktada Putin’in bu operasyon için hedeflerini gözden geçirmesi gerekeceğini belirtti.

Putin Rus ordusunu Şubat ayında Ukrayna’ya göndermişti. Amerikalı yetkililer o zaman amacın Batı yanlısı Ukrayna hükümetini devirmek olduğunu belirtmişti.

Savaşın ilk günlerinde Ukrayna güçleri Rus ordusunu Kiev çevresinden püskürtmüştü. Daha sonra Moskova askeri operasyonlarının ülkenin doğusuna odaklanacağını açıklamıştı.

Geçen hafta Rus güçleri ülkenin kuzeydoğusundaki önemli toprak parçalarından geri çekilmek zorunda kalmıştı.

Başkan Joe Biden ve diğer Amerikalı yetkililer Rusya’nın son dönemdeki geri çekilmelerini “zafer” ya da “dönüm noktası” olarak nitelemiyor.

Uzmanlar da geleceğin neler getireceği konusunda ihtiyatlı.

Berrier’e göre Putin bir karar almaya yaklaşıyor. "Kararının ne olacağını bilmiyoruz" diyen Berrier ama bu kararın çoğunlukla savaşın ne kadar süreceğine dayandığını belirtiyor.

Aynı panelde konuşan CIA Direktörü Yardımcısı David Cohen bir soru üzerine Rusya’nın kitle imha silahları kullanma hazırlığı içinde olduğuna dair bir kanıt görmediklerini söyledi.

Cohen, Washington'ın Kiev'e desteği nedeniyle Amerika’ya yönelik Rusya’nın vereceği muhtemel karşılığın Amerikan siyasi sistemine müdahale etme çabası olabileceğini kaydetti.

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin Cuma günü katıldığı Özbekistan’daki zirvede acele içinde olmadıklarını belirtmiş ve Moskova’nın saldırılarını arttırabileceği mesajını vermişti.

İngiltere, Rusya’nın geçen haftaki geri çekilmeler sonrası Ukrayna’nın sivil altyapısına yönelik saldırılarını arttırdığını belirtiyor.

STÜDYO VOA

Cumhuriyetçi üye George Santos Temsilciler Meclisi’nden ihraç edildi – 1 Aralık
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG