Erişilebilirlik

55 Milyon Amerikalı Şükran Günü Tatiline Çıkıyor


Boston'daki Logan Uluslararası Havalimanı
Boston'daki Logan Uluslararası Havalimanı

NEW YORK - Amerikan Otomobil Derneği (AAA) yaklaşan Şükran Günü bayramı dolayısıyla 55 milyon Amerikalı'nın tatile çıkmasını öngördüklerini açıkladı. Kuruluş, bu sayının salgın hastalık öncesi 2019 yılındaki orandan sadece yüzde iki daha az olduğunu belirtti.

Geçtiğimiz yıllara oranla artan ulaşım giderlerine rağmen 55 milyon Amerikalı'nın yaşadıkları yerin en az 80 kilometre uzağına giderek Şükran Günü’nde tatil yapacakları kaydedildi.

AAA başta benzin fiyatları ve diğer ulaşım giderlerindeki tüm artışlara rağmen tatile çıkanların sayısında 2019 yılındaki orana yaklaşıldığını ifade ederek, Şükran Günü tatiliyle birlikte Amerikan ekonomisinin, yapılacak harcamalarla ivme kazanacağı değerlendirmesinde bulundu.

Chicago
Chicago

Tatile çıkacakların sayısının geçen yıla göre yüzde 1,5 oranında artışa işaret ettiğini ve salgın hastalık öncesi seyahat hacimlerinin de yüzde 98'ine ulaşılacağını belirten AAA, bu yılın Şükran Günü seyahatleri açısından en yoğun üçüncü yıl olacağını tahmin ettiklerini kaydetti.

AAA'nın Seyahatten Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Paula Twidale, "Aileler ve dostlar, son yirmi yılın en yoğun seyahatlerinden biri olan bu Şükran Günü'nde birlikte vakit geçirmek için can atıyor" diye konuştu. Tatilcilerin çoğunun, geçtiğimiz yıl olduğu gibi gidecekleri yere daha çok akrabalarıyla seyahat edecekleri belirtildi.

49 milyon Amerikalı kendi araçlarıyla tatile çıkacak

Şükran Günü dolayısıyla 49 milyon Amerikalı'nın kendi araçlarıyla tatile çıkacakları bilgisi de verildi.

Şükran Günü tatilinde karayoluyla seyahat edeceklerin oranının geçen yıla göre yüzde 0,4 artacağı, ayrıca bu yıl 4,5 milyon Amerikalı'nın Şükran Günü tatilinde havayolunu seçecekleri belirtildi. Tatil için hava yolunu seçen Amerikalılar'ın 2021 yılına göre yaklaşık yüzde 8 arttığı da kaydedildi. Ayrıca 2019 yılındaki havayoluyla seyahat hacminin yaklaşık yüzde 99'una ulaşıldığı kaydedildi.

1,4 milyondan fazla tatilcinin Şükran Günü için otobüs, tren veya yolcu gemisiyle şehir dışına tatile çıkacağı, bu rakamın da geçen yıla göre yüzde 23'lük artışa denk geldiği ve 2019 yılındaki seyahat hacminin de yüzde 96'sına ulaşıldığı belirtildi.

AAA, Şükran Günü tatili nedeniyle ABD'nin birkaç metropol bölgesinde yoğun kalabalıkların ve sıkışıklıkların beklendiğini; Atlanta, Chicago, New York ve Los Angeles içindeki ve çevresindeki otoyollarda yoğun trafik olacağını kaydetti. AAA, Şükran Günü nedeniyle ülke genelinde benzin fiyatlarının yükseldiğine de dikkat çekti.

ABD’de hizmet veren havayolları ve havaalanları son üç yılın en yoğun tatilci trafiği için gerekli hazırlıkları yaptıklarını belirtti.

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA
lütfen bekleyin
Embed

No media source currently available

0:00 0:29:22 0:00
XS
SM
MD
LG