Erişilebilirlik

Elon Musk: “Apple Twitter’ı Tehdit Etti”


İş adamı Elon Musk teknoloji şirketi Apple’ın, Twitter’a reklam vermeyi büyük ölçüde durdurduğunu söyledi; şirketin Twitter’ı uygulama mağazasından çıkarmakla tehdit ettiğini ileri sürdü.

Musk Apple’ın Twitter’a içerik moderasyonu talepleri konusunda baskı uyguladığını da iddia etti.

Apple’dan Musk’ın iddiaları ile ilgili bir açıklama gelmedi; ancak şirket daha önce Gab ve Parler gibi uygulamaları App Store adlı mağazasından çıkarmıştı.

ABD’de muhafazakarların sık kullandığı bir platform olan Parler 2021 yılında uygulama mağazasına yeniden girmiş, Apple o dönem yaptığı açıklamada Parler’ın içeriğini güncellediğini kaydetmişti.

Elon Musk’ın iddialarının doğru olması halinde Apple, Twitter’ın yeni sahibi Musk döneminde uygulanan içerik moderasyonu politikaları ile ilgili endişelerin gölgesinde, sosyal medya platformundan reklam çeken en yüksek profilli şirket olacak.

Elon Musk Twitter’ı geçen ay 44 milyar dolara satın aldığından bu yana, General Mills ve Audi Amerika gibi büyük şirketler sosyal medya platformunda reklam vermeyi ya tamamen durdurdu ya da askıya aldı.

Elon Musk Apple’ı hedef aldı

Musk Twitter’dan paylaştığı mesajda, “Apple büyük ölçüde Twitter’da reklam vermeyi durdurdu. Amerika’da ifade özgürlüğünden mi korkuyorlar?” diye yazdı.

Musk bir kullanıcının sorusu üzerine bir başka paylaşımında da, Apple’ın CEO’su Tim Cook’u etiketleyerek, “Burada neler oluyor?” diye sordu.

Musk, Apple’ın Twitter’ı uygulama mağazasından çıkarmakla tehdit ettiğini; ancak bunun için bir gerekçe belirtmediğini söyledi.

Elon Musk Twitter hesabından Apple’ı hedef alan mesajlarını sürdürdü; Apple’ın uygulama mağazası olan “App Store’dan alınan her şeye yüzde 30 oranında gizli vergi koyduğu” yönünde bir paylaşımda bulundu.

Musk Apple’ın müşterilerini etkileyen tüm sansür adımlarını da yayınlaması gerektiğini ileri sürdü.

Aynı zamanda Tesla’nın sahibi olan Elon Musk, yüzde 30’luk vergiye tepki gösterdiği bir başka tweetinde de “komisyonu ödemek yerine savaşmaya hazır olduğu” imasında bulunan bir mesaja yer verdi.

Apple, Reuters haber ajansının Elon Musk’ın iddialarıyla ilgili açıklama taleplerine henüz yanıt vermedi.

Apple’ın Twitter reklam harcamaları düştü

Reklam ölçümü yapan Pathmatics firmasına göre, dünyanın en değerli firması olan Apple, 10Kasım ile16 Kasım arasında Twitter reklamlarına 131 bin 600 dolar harcadı.

Bu miktar, 16 Ekim ile 22 Ekim arasında yani Elon Musk Twitter anlaşmasını tamamlamadan bir hafta önce 220 bin dolardan fazlaydı.

Elon Musk bu ay başında Twitter’ın gelirlerinde büyük bir düşüş olduğunu belirtmiş ve aktivist grupların reklamcılara baskı uyguladığını savunmuştu. Reklam satışları Twitter’ın gelirlerinin yüzde 90’ını oluşturuyor.

Platform son günlerde eski Başkan Donald Trump, komedyen Kathy Griffin ve ABD Temsilciler Meclisi üyesi Marjorie Taylor Greene’in daha önce askıya alınan hesaplarını yeniden aktive etmişti.

Trump’ın hesabının geri verilmesi kararının ardından bir grup insan hakları aktivisti, geçen hafta Twitter’a reklam veren şirketlere reklamlarını platformdan çekeceklerini açıklamaları çağrısında bulunmuştu.

Beyaz Saray: “Yakından takip ediyoruz”

Elon Musk’ın Twitter’ı satın almasının ardından yaptığı ve yapmayı planladığı bazı değişikliklerle sosyal medya platformunun dezenformasyon kaynağı olabileceğine ilişkin bazı endişeler dile getirilmişti.

Beyaz Saray sözcüsü Karine Jean-Pierre günlük basın toplantısında bir soru üzerine yaptığı açıklamada, durumu yakından takip ettiklerini söyledi; dezenformasyon ve nefret söylemi konusunda sosyal medya platformlarının adım atma sorumluluğu olduğunu vurguladı.

Sözcü sosyal medya şirketlerinin, platformlarının nefreti körüklemek amacıyla kullanılmamasını sağlamak gibi bir yükümlülüklerinin olduğunun altını çizdi.

STÜDYO VOA

ABD üniversitelerinde Gazze protestoları, gerilim artıyor – 23 Nisan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG