Erişilebilirlik

Kiralık kamyonu Beyaz Saray bariyerlerine çarpan genç Başkan'ı tehditle suçlandı


Missouri eyaletinden gelen ve kiraladığı nakliyat kamyonuyla Beyaz Saray yakınındaki barikatlara çarpan genç, yetkililerin olayda kasıt olabileceği açıklamaları sonrasında Başkan Joe Biden'ı tehdit etmekle suçlandı.

19 yaşındaki sürücü Sai Varshith Kandula Gizli Servis tarafından gözaltına alındı. Polis tarafından yapılan açıklamaya göre Kandula, Başkan, Başkan Yardımcısı ya da aile fertlerini öldürme, kaçırma ya da bu kişilere zarar vermekle tehdit etmekle suçlandı.

19 yaşındaki Missourili Biden'ı tehdit etmekle suçlandı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:06 0:00

Kamyondan Nazi bayrağı çıktı

Olay, Lafayette Meydanı'nın kuzey tarafında, Washington'un tarihi yapılarından Hay-Adams Oteli ve Aziz John Episkopal Kilisesi arasında meydana geldi.

Bu sabah kaldırımdaki siyah fren izi dışında olaya ilişkin herhangi bir işaret olmadığı gözlendi.

Reuters haber ajansına konuşan bir görgü tanığı, soruşturmacıların, Beyaz Saray'a yakın Lafayette Meydanı'ndaki barikatlara çarpan nakliyat kamyonundan gamalı haçlı bir Nazi bayrağı çıkardığını bildirdi.

“Kasten çarpmış olabilir”

Gizli Servis Sözcüsü Anthony Guglielmi, “Ön soruşturma, sürücünün aracı Lafayette Meydanı'ndaki güvenlik barikatlarına kasten çarpmış olabileceğini ortaya koydu” dedi.

Yıllar boyu siyasi protesto eylemlerine sahne olan Beyaz Saray'ın karşısındaki Lafayette Meydanı'nın etrafı, 2020 yılı Mayıs ayında Black Lives Matter protestoları sonrasında tel örgüyle çevrilmişti. Tel örgü daha sonra kaldırılsa da yan sokaklardaki trafik akışını engelleyen barikatlar bırakılmıştı.

Beyaz Saray ve diğer federal binaların etrafındaki güvenlik önlemleri, 6 Ocak 2021'de ABD Kongresi'ne eski Başkan Donald Trump destekçileri tarafından düzenlenen baskın sonrasında daha da sıkılaştırıldı.

2021'de ayrıca bir araç iki Kongre polis memuruna çarpmış, bir polis memuru hayatını kaybetmişti. Aracın sürücüsü polis tarafından vurularak öldürülmüştü.

Başkan Biden'ın olay sırasında nerede olduğu açıklanmadı

Dün akşamki olaydan sonra yerel televizyon kanalı WUSA'in çektiği bir görüntü, nakliyat aracı kiralama şirketi U-Haul'a ait bir kamyonun arka kapısının uzaktan kumanda edilen bir robotla açıldığını, aracın içinde kargo bulunmadığını gösterdi.

Başkan Joe Biden'ın dün akşam 22.00 sularında meydana gelen olay sırasında tam olarak nerede olduğuysa açıklanmadı. Biden, dün akşam erken saatlerde Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy'yle Beyaz Saray'da bir görüşme yapmıştı.

STÜDYO VOA

Biden ve Zelenski güvenlik anlaşması imzaladı – 13 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG