Erişilebilirlik

'Filistinli Militanlar Ateşkese Yakın'


Filistinli militan örgütlerin, Israil’e saldirilari durdurmalari amaciyla, yeni seçilen Filistin lideri Mahmud Abbas’la anlasmaya varmak üzere oldugu bildiriliyor.

Militan örgütler, Israil’in iddia ettigi gibi, henüz bir anlasmaya varilmadigini duyurdu. Filistin Disisleri Bakani Nebil Saat, militan örgütlerin ateskese ikna edilmesinin birkaç gün sürecegini duyurdu. Ancak Saat, Israil’in iddia ettiginin aksine, Hamas ve Islami Cihad gibi örgütlerin, ateskese henüz karar vermedigini söyledi.

Nebil Saat, birkaç gün önce yaptigi açiklamada, militan örgütlerle sürdürülen ateskes görüsmelerinin, Israil ve Filistinliler arasindaki baris görüsmelerinin sürdürülmesinde, kilit bir adim olduguna dikkat çekmisti:

Sat, "Yapmak istedigimiz sey, Filistinliler arasinda bir uzlasmaya vardiktan sonra, Israillilere ve tüm dünyaya; ‘Filistinlilerin siddete son vermeye hazir oldugu ve aynisini Israil’den de bekledigi’ mesajini vermektir," diye konustu.

Filistinli militan örgütler, bir ateskese varildigini onaylamamakla birlikte, Israil’in Gazze’ye saldirilarina ve suikast politikalarina son vermesi durumunda, bir ay silah birakacaklarini belirtiyor.

Israil Savunma Bakani Saul Mofaz ise, Filistinliler yeni bir saldiri baslatmadigi sürece, Gazze’deki operasyonlarin askiya alinacagini duyurdu. Filistin Cumhurbaskani Mahmud Abbas, Gazze’deki militan örgütlerle ateskes görüsmelerine geçen hafta baslamisti. Bu süreden itibaren militanlarin geçici olarak silah birakacagi 30 günlük bir dönem boyunca, Abbas’in görüsmelerini sürdürerek, ateskesi kalicilastirmanin yollarini aramasi bekleniyor.

Abbas’in diger bir amaciysa, mevcut Filistin devletini daha saglam temellere oturtmak amaciyla, militan örgütleri siyasi çizgiye çekmek olacak.

Yeni Filistin cumhurbaskaninin göreve gelir gelmez yaptigi ilk islerden biri, militanlarin Israil hedeflerine saldiri düzenlemesini önlemek amaciyla Gazze’ye polis birlikleri yerlestirmek oldu.

XS
SM
MD
LG