Erişilebilirlik

İran Dışişleri Bakanı: 'Baskıları Ciddiye Almıyoruz'


İran Dışişleri Bakanı Kemal Harrazi, ülkesinin nükleer programından vazgeçmesi için Amerika ve Avrupa’dan gelen baskıları ciddiye almadıklarını bildirdi.

Harrazi, Yeni Delhi’de yaptığı açıklamada, İran’ın sivil amaçlarla nükleer program yürütmeye hakkı olduğunu; uluslararası anlaşma ve yasaları hiçbir şekilde ihlal etmediğini söyledi.

Hindistan’a iki günlük resmi ziyarette bulunan Kemal Harrazi, Tahran’ın, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu ve Avrupa Birliği’yle işbirliği içinde olduğunu da kaydetti.

İran’ın nükleer silah geliştirmeye çalıştığını savunan Amerika, bu ülkeye karşı askeri seçeneği masadan kaldırmadığını belirtmişti.

İran Dışişleri Bakanı Kemal Harrazi, Hintistan’da yaptığı konuşmada, ülkesinin nükleer enerji geliştirmeye hakkı olduğunu söyledi.

Amerika ve Avrupa ülkelerinin baskısına rağmen İran’ın ulusal çıkarlarından asla ödün vermeyeceğini belirten Bakan, Tahran hükümetinin Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’yla işbirliği yaptığına da dikkati çekti. Harrazi, inşa halindeki tesislerin nükleer elektrik santrali olduğunu ve başka bir amaçla kullanılmasının düşünülmediğini söyledi. Ülkesinin nükleer teknolojiden barışçı amaçlarla yararlanmak istediğini belirten İran Dışişleri Bakanı, Tahran’ın bu teknolojinin nükleer silah yapımında kullanılmayacağı yolunda güvence verebileceğini söyledi.

Başkan Bush, dün, Brüksel’de yaptığı konuşmada Suriye’yle birlikte İran’ı sert bir dille eleştirmişti. İran’ın nükleer silah geliştirmeye çalıştığını iddia eden Bush, Avrupa ülkelerinden Tahran hükümetine baskıyı artırmalarını istedi. Başkan ve diğer üst düzey Amerikalı yetkililer, daha önce yaptıkları açıklamalarda, İran’ın atom bombasına sahip olmasını önlemek için gerekirse askeri kuvvete bile başvurulabileceğini söylemişlerdi.

Amerika’nın bu tür tehditlerle bölgede istikrarsızlık yaratmaya çalıştığını ileri süren Harrazi “demokrasi dışarıdan baskıyla olmaz kendiliğinden doğmalıdır” dedi. İran Dışişleri Bakanı, Amerika’nın İran’a saldırıya hazırlığı iddialarıyla ilgili olarak ise Amerika’dan herhangi bir saldırı beklemediklerini ancak bir saldırı olması durumunda da kendilerini savunacak güçte olduklarını söyledi. Harrazi’nin 2 günlük Hindistan ziyareti, muhtemel bir Amerikan saldırısına karşı İran’ın dost bir ülkeyle ilişkileri güçlendirmek istemesi olarak niteleniyor.

Harrazi, İran’ın, Pakistan üzerinden Hindistan’a doğal gaz ihraç etmesi projesinden de övgüyle söz etti ve boru hattı inşaatının bölgede barış ve istikrarı artıracağını söyledi. On yıldır sözü edilen ancak Hindistan’la Pakistan arasındaki gerginlik nedeniyle bir türlü gerçekleştirilemeyen proje, iki ülke arasındaki ilişkilerin düzelmesi nedeniyle tekrar canlanmış durumda.

XS
SM
MD
LG