Erişilebilirlik

Irak'ta 1502 Amerikan Askeri Öldürüldü


Irak’ta ölen Amerikan askerlerinin sayısı bin beş yüzü aştı.

Amerikan haber ajansları işgalden bu yana geçen iki yılı aşkın sürede, 1502 kişinin öldüğünü bildirdi.

Savunma Bakanlığı ayrıca Şubat ayında ölen Amerikan askeri sayısının son ayların en düşük düzeyine indiğini açıkladı. Bakanlık sözcüsü Lawrence Dirita, kayıp sayısının düşmesinde istihbaratın güçlenmesinin, Irak güvenlik kuvvetlerinin artması ve isyana kamuoyunun tepkisinin artmasının rol oynadığını belirtti. Sözcü isyancıların, Amerikan askerlerinden çok Iraklıları hedef almaya başladıklarını da kaydetti.

Öte yandan Irak hükümeti olağanüstü hal uygulamasını 30 gün daha uzattı. Kasım'da ilan edilen olağanüstü hal, kuzeydeki Kürt bölgesi hariç tüm Irak’ta 31 Mart’a kadar yürürlükte kalacak.

Bu arada Bağdat’ta İçişleri Bakanlığı binası önünde iki bombalı aracın patlaması sonucu, 5 polis memuru öldü, 5’i de yaralandı. Bakuba kasabasında bir polis karakolu önünde patlayan bomba bir kişinin ölümüne, 14 kişinin de yaralanmasına yol açtı. Kerkük yakınlarında ise bir ana petrol boru hattı isyancılar tarafından havaya uçuruldu.

Siyasi cephede ise, yeni Ulusal Meclisin açılış tarihi hala belirlenemedi. Politikacılar, meclisin Pazar günü açılmasını beklediklerini, ancak hükümet kurma pazarlıkları sürdüğü için bunun gerçekleşmeyeceğini bildiriyor.

XS
SM
MD
LG