Erişilebilirlik

Beşiktaş-Brooklyn Kardeşliği


New York’ta bu yıl 24’üncüsü düzenlenen geleneksel Türk Günü Yürüyüşü'ne her yıl olduğu gibi bu yıl da Türkiye’den devlet bakanları, milletvekilleri ve belediye başkanları katılıyor.

Yürüyüş için gelen konuklardan biri de İstanbul Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal. Ünal, iki aydır, Beşiktaş'ın, New York’un beş belediyesinden biri olan Brooklyn’le kardeş belediye olması için çalışmalar yapıyor.

Bu çerçevede 18 Mayıs Çarşamba akşamı, Brooklyn Belediye Başkanı Marty Markowitz, İstanbul Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal adına verdiği davetle Brooklyn ve Beşiktaş’ı resmen kardeş belediyeler ilan etti.

Brooklyn Belediye Başkanı Marty Markowitz 18 Mayıs Çarşamba akşamı İstanbul Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal adına verdiği davetle Brooklyn ve Beşiktaş’ı resmen kardeş belediye ilan etti. Davette hem iki belediye arasındaki kardeşliğin pekiştirilmesi hem de Brooklyn’de yaşayan Türk toplumunun Amerikalılara tanıtılabilmesi için Brooklyn Belediye binasında küçük bir Türk Kültürü festivali de düzelendi.

Brooklyn Amerika’da en çok Türk’ün yaşadığı bölge olarak biliniyor. Davete çok sayıda Amerikalı ve Türk katılırken, bu girişimde büyük payı olan Türkiye’nin New York Başkonsolosu Ömer Önhon da davetliler arasındaydı ve bir konuşma yaptı.

Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal ise, okyanusun iki yakası arasında kurulan bu dostluğu vurguladı.

İki belediyenin kardeş olmasından çok sevindiğini belirten Brooklyn Belediye Başkanı Marty Markowitz de şunları söyledi:

“Brooklyn, New York’ta en fazla Türk nüfusuna sahip. Yaklaşık 75 bin Türk’ün burada yaşadığını tahmin ediyoruz. Be demektir ki Brooklyn Türklerin buradaki başkenti. Bu akşam bunu kutlamaya geldik. Brooklyn birçok kültürü, dini, dili içinde barındıran bir yer. Ancak bu külütürlerin arasında hiçbir zaman Türk kültürü öne çıkmadı. Oysa burada birçok Türk iş yeri var. Şimdi Türk kültürünün Brooklyn’de tanınmasının zamanı geldiğini düşünüyorum. Ben bir Yahudi olarak Türkiye’nin Birinci Dünya Şavaşı’nda br yahudye kucak açmasını unutamam."

Beşiktaş Belediye Meclisi üyesi Hasan Bozkurtlar ise, Haziran ayı içinde Brooklyn Belediye üyelerini İstanbul’da ağırlayacaklarını belirtti ve Beşiktaş’ın Amerikalı bir belediye ile kardeş belediye olarak bir ilki gerçekleştirdiğini söyledi.

Geceye katılan Amerikalı davetlilerden bazıları Türkiye’yi iyi biliyordu ama çoğu için çok yeni olan Türkiye, Türk yemekleri, Türk dansları büyük ilgi topladı. Mikrofon uzattığımız birkaç Amerikalı’nın görüşleri Türkiye’nin neden böyle kültürel etkinliklere ağırlık vermesi gerektiğinin önemli bir göstergesi. Mary Hobson adlı bir kadın davetli şöyle konuştu: "Bence bu harika. Tüm yemeklerden yedim. Şu anda ikinci tabağımı yiyorum. Ben birkaç Türk tanıyorum ama Türkiye’yi bilmiyordum. Özellikle yemeklerinin bu kadar lezzetli olduğunu bilmiyordum.”

Davetlilerden Melvin Foster de şöyle dedi: "Daha önce Yunan yemekleri yemiştim ama hiç Türk yemeği yememiştim. Brooklyn’de birçok Türk restoranı olduğunu öğrendim ve çok sevindim. Bu gece Türk turizm ofisinin broşürlerini aldım. Gelecek sene Türkiye’ye gitmeyi düşünüyorum.”

Gecenin en ilgi çeken bölümü Kılıç Kalan ekipleriydi. Brooklyn Belediye Başkanı Marty Markowitz’in söylediği gibi 11 Eylül terrör saldırılarının ardından, New York’ta bir resmi binaya en çok kesici alet sokarak Türk kılıç kalan ekibi de, Brooklyn ve Beşiktaş Belediyesi gibi bir ilke imza atmış oldu.

XS
SM
MD
LG