Erişilebilirlik

Almanya Güvenlik Konseyi'nde Daimi Üyelik İstiyor


Beyaz Saray’da Başkan Bush’la görüşen Almanya Başbakanı Gerhard Schröder, ülkesinin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi daimi üyeliği için destek istedi.

Başkan Bush ise, Birleşmiş Milletler’in genişlemeden önce, reforma ihtiyacı olduğunu söyledi. Almanya’nın daimi üyeliğine karşı çıkıp çıkmadığı sorulan Bush, “Biz hiçbir ülkenin Güvenlik Konseyi üyeliğine karşı çıkmıyoruz,” diye konuştu.

Almanya’nın Afganistan, Irak ve dünyanın diğer bölgelerindeki katkılarına dikkat çeken Başbakan Schröder, ülkesinin Güvenlik Konseyin’de temsil hakkı olduğunu savundu.

Almanya başbakanı, Washington’daki temasları sırasında, Amerikan Ticaret Odaları Birliği’nde bir konuşma yaptı ve bazı Kongre üyeleriyle bir araya geldi.

Gerhard Schröder’in Irak Savaşına karşı çıkması nedeniyle bozulan Amerika-Almanya ilişkileri, Bush’un Şubat ayında Mainz kentini ziyaret etmesiyle düzelmeye başlamıştı.

Schröder'den Güvenoyu Çağrısı

Almanya Başbakanı Schröder’in Washington’a yaptığı gezi, kendi ülkesindeki siyasi sorunların gölgesi altında geçiyor.

Lideri olduğu Sosyal Demokrat Parti’nin destek kaybetmesine rağmen, Schröder, Alman parlamentosuna, “güven oylaması” çağrısında bulundu.

Kamuoyu yoklamalarında destek kaybeden Schröder hükümeti, güvenoylamasını da kaybetmesi durumunda, erken seçim ilan etmek durumunda kalacak. Alman Sosyal Demokrat Partisi, seçimleri bu yıl öne alarak, iktidarını dört yıl daha uzatabilecek.

Alman ekonomisi durgunluk yaşarken, yüksek işsizlik oranı, Sosyal Demokrat Parti’nin son yerel seçimleri kaybetmesine neden olmuştu.

Fransa ve Hollanda’nın Avrupa Birliği anayasasını referandumlarda reddetmesi ise, birliğin motoru durumundaki Almanya’ya yeni bir darbe vurdu.

XS
SM
MD
LG