Erişilebilirlik

29 Haziran 2005: Gazeteler Bush'un Konuşmasını Değerlendiriyor


Bugünkü Amerikan gazetelerinin manşetleri, Başkan Bush’un Irak’ta yönetimin Iraklılara devredilmesinin yıldönümü nedeniyle yaptığı açıklamalara ayrılmış durumda.

Washington Post, Bush’un 11 Eylül saldırılarıyla Irak savaşı arasında bağlantı kurarak, kamuoyundan savaşa destek aradığı yorumunda bulunuyor. Gazete, Bush’un Irak’ta istikrarın nasıl sağlanacağı konusunda tatmin edici bir açıklama yapmadığı görüşüne de yer veriyor.

"Neyse ki Amerikalıların büyük bir kısmı Irak’taki sorunların ve hedeflerin farkında. Washington Post ile ABC’nin yaptırdığı son kamuoyu yoklamasına göre Amerikalıların çoğu, yönetimin Irak’ta ilerleme sağlandığı yönündeki açıklamalarına inanmıyor ancak yine de Amerikan askerlerinin Irak’ta kalmasına destek veriyor. Ancak askerlerin başarılı olabilmesi için Bush’un Amerikan halkına karşı dün akşamkinden çok daha dürüst olması gerekiyor."

New York Times da Başkan Bush’un Irak savaşını haklı göstermek için 11 Eylül saldırılarını kullanmasını eleştiriyor ve Irak’taki askeri durumun, Bush’un açıklamasının aksine pek de iyi olmadığını belirtiyor. Gazete, Bush’un konuşmasında, istikrarlı ve demokratik bir Irak’ın nasıl yaratılacağına ilişkin net bir yol haritası çizmediğini kaydediyor.

"Kimse, Irak’ta bir felaket yaşanmasını istemiyor. Bu nedenle Bush karşıtları, yönetimin savaşı çok kötü biçimde planlamasına ve beceriksizce yürütmesine yönelik eleştirilerinden geçici olarak vazgeçebilir. Ancak bundan sonra izlenecek yol hakkında dürüst bir tartışma ortamı yaratılmalıdır. Üç buçuk yıl daha görevde kalacak olan Bush, sürekli kendini haklı çıkarma çabası ve 11 Eylül mazeretiyle bu işi sürdüremez. Ülkenin böyle bir tavıra tahammülü yok."

USA Today ise Başkan Bush’un Irak’la ilgili olarak pembe tablolar çizmek yerine daha gerçekçi bir yaklaşım benimsediği görüşünde. Gazete, Bush yönetiminin zorlukları kabul etmesinin doğru yönde atılmış bir adım olduğunu vurguluyor.

"Bush’un konuşması halkın desteğini sağlamaya ve zaman kazanmaya yönelik bir çabaydı. Bush, ortada bir kanıt olmamasına rağmen Irak savaşını 11 Eylül saldırılarıyla ilişkilendirmeye çalıştı. Üstelik Amerikan işgalinden önce Irak bir terör yuvası değilken, şimdi bir terör yuvası haline geldi. Ancak yine de Bush, askerlerin Irak’tan çekilmesi konusunda bir takvim belirlemenin yanlış olduğunu söylerken haklıydı. Irak konusunda kamuoyunun desteğini sağlamak için çok daha dürüst bir yaklaşım benimsemek gerekiyor. Bush’un konuşması da bunun ilk adımıydı."

Los Angeles Times Avrupa Birliği içinde Fransa ile İngiltere arasında yaşanan tartışmayı mercek altına alıyor. Almanya ile Fransa’nın temsil ettiği sosyal refah modelinin artık sona yaklaştığını savunan gazete, Avrupa Birliği’nde ekonomik reform isteyen İngiltere’ye destek veriyor.

"Avrupa’nın bu iç tartışmasında Almanya’nın Fransa’yla birlikte hareket etmesi hem rahatsızlık veriyor hem de uzun vadeli bir bakış açısını yansıtmıyor. Almanya, ekonomik reformları desteklemeli ve İngiltere’nin yanında yer almalıdır. Eylül ayında yapılacak seçimler, Almanya’nın kendi çıkarlarına uygun bir politika izlemeye başlaması için önemli bir fırsattır. Eğer seçimden Hristiyan Demokratlar galip çıkar ve Angela Merkel, Schröder’in yerine başbakan olursa, Avrupa’daki bir çok tartışmada Almanya’nın tavrında bir değişiklik yaşanabilir ve Merkel, Blair’in görüşlerine destek verebilir."

XS
SM
MD
LG