Erişilebilirlik

16 Ağustos 2005: Irak'ta Anayasa Çalışmaları Konu Alınıyor


Washington Post, Irak’ta anayasa taslağının sonuçlanması için belirlenen 15 Ağustos tarihinin geçmesine rağmen çalışmaların tamamlanmadığını kaydediyor ancak bu gecikmenin çok da önemli olmadığını savunuyor. Din devlet ilişkileri, bölgesel özerklik ve petrol gelirlerinin paylaşımı gibi temel konularda henüz bir anlaşma sağlanamadığına dikkat çeken gazete, Irak’ın geleceği açısından uzlaşma arayışına devam edilmesini daha doğru buluyor.

"Tanınan ek süre, ülkeyi bölen değil birleştiren bir uzlaşma sağlamak için kullanılmalıdır. Direnişçilerin şiddet eylemleri, demokratik kurumları oluşturmaya çalışan Iraklılar üzerinde ciddi bir baskı oluşturuyor ve önümüzdeki günler hiç de kolay geçmeyecek. Başarıya ulaşılması için Amerika ve diğer ülkeler bütün taraflara baskı uygulamalıdır. Irak, en olumsuz koşullar altında bile, geri dönemeyecek kadar ileri gitti. Irak demokrasisini daha da ileri götürmek için yetkililerin önünde bir hafta süre var."

Los Angeles Times ise İsrail Başbakanı Ariel Şaron’un Gazze’deki Yahudi yerleşim birimlerini boşaltma kararı alarak bir kumar oynadığı yorumunda bulunuyor. Gazete, Şaron’un bu kumarı kazanmasından hem Filistin’in hem de İsrail’in kazançlı çıkacağı görüşüne yer veriyor.

"İsrail, daha önce de barış karşılığında Sina yarımadasından çekilmişti. Eğer Filistin yönetimi başkanı Mahmut Abbas, Gazze’de denetimi eline alabilir ve bölge dışındaki İsraillilere yönelik saldırıları önleyebilirse, İsrail’in bu politikasını sürdürmesi ve Batı Şeria’daki yerleşim birimlerini boşaltması konusunda Amerika’nın desteğini arkasına alabilir. Bu da, barış içinde yanyana yaşayan iki devlet hedefinin gerçekleşmesini sağlayabilir."

Christian Science Monitor geçen yıl Güney Asya’daki tsunami felaketi sonrasında gösterilen duyarlılığa rağmen, uluslararası toplumun bugün Nijer’de yaşanan açlık sorununa duyarsız kalmasını eleştiriyor. Birleşmiş Milletler’in Kasım ayından bu yana Nijer’e yardım yapılması çağrısında bulunduğunu hatırlatan gazete, gecikmenin sadece can kaybına yol açmakla kalmadığını, yardım maliyetini de artırdığını vurguluyor.

"G-8 üyesi ülkeler Temmuz ayındaki toplantılarında Afrika ülkeleri için borçların silinmesini ve yardım yapılmasını içeren bir paketi kabul etti. Ancak bu paket, tarımda verimliliğin artırılması gibi uzun vadeli önlemleri içeriyor. Bu hedefe ulaşmak yıllar alacak, oysa insanların şu anda yiyeceğe ihtiyacı var. Birleşmiş Milletler’in önerdiği 500 milyon dolarlık acil yardım fonuyla açlık krizine kısa vadede müdahale etmek mümkün olabilir. Ama bağışçı ülkelerin bunu beklemesi gerekmiyor. İşler daha da kötüye gitmeden önce, cömertliklerini gösterebilirler."

XS
SM
MD
LG