Erişilebilirlik

ABD Ara Seçimlerinde Zafer Demokratların


Amerika’da dünkü ara seçimlerde, Demokrat Partililer iki eyalette valiliği kazandı.

Virginia eyaletinde demokrat aday Tim Kaine, New Jersey’de ise Demokrat Partili senatör Jon Corzine rakiplerini yenilgiye uğrattı.

Dün ayrıca birçok kentte belediye seçimleri yapıldı. New York’ta Cumhuriyetçi Belediye Başkanı Michael Bloomberg kolaylıkla yeniden seçildi.

Teksas’daki referandumda ise halk, eyalet anayasasının, eşcinsel evliliği yasaklayacak şekilde değiştirilmesini kabul etti. Böylece eşcinsel evliliğini yasaklayan 20 eyalete Teksas da katıldı.

Cumhuriyetçiler Ciddi Yara Aldı

İki eyalette yapılan valilik seçimlerini Demokratların kazanması Başkan George Bush'un ve Cumhuriyetçi partinin önümüzdeki yılki kongre seçimleri öncesi ciddi yara aldığı yönünde yorumlandı. Valilik seçimleri, Kongre üyelikleri için yapılacak ara seçim öncesi seçmen tercihleri açısından bir gösterge olarak değerlendiriliyor.

Cumhuriyetçi Parti’nin adayı olan, Amerika’nın en büyük şehirlerinden biri New York’un Belediye Başkanı Micheal Bloomberg'in ise yeniden seçimi kazanmasında kampanyasını adeta yarı-bağımsız bir aday gibi götürmesinin büyük rol oynadığı belirtiliyor.

Kampanyasına 75 milyon doları aşkın para harcayan Bloomberg, Demokrat rakibine açık fark attı. 5 milyar dolar kişisel servetinden bu seçim için büyük bir pay ayıran tanınmış iş adamı Bloomberg’un rakibinin 10 katı para harcadıdığı söyleniyor. Sadece televizyon reklamlarına Bloomberg’un 28 milyon dolar harcadığı biliniyor. Bu seçim, Amerikan tarihinin en çok para harcanan Belediye Başkanlığı seçimi olarak da tarihe geçerken, Bloomberg de New York’ta en çok oy alan belediye başkanı olarak anılacak. Eğer New York bir ülke olsaydı, 368 milyar dolarla gayri safi yurt içi hasılasıyla dünyada 16. sırada olacaktı. Dolayısıyla New York belediye seçimleri neredeyse valilik seçimleri kadar önemli olarak görülüyor.

Michael Bloomberg’ün belediye başkanlığı seçimlerini New York’ta tekrar kazanmasıyla beraber, şehirde 16 yıllık Cumhuriyetçi partinin üstünlüğü olmuş oldu. Bloomberg’den önce başkanlık koltuğunda oturan, yine Cumhuriyetçi parti üyesi Rudolf Gulliani, uyguladığı sert politikalarla New York’ta suç oranını yarı yarıya düşüren isim olarak biliniyor.

Amerika Birleşik Devletleri'nde yedi eyalette de seçmenler referandumlar için sandık başına gitmişti. Başkan Bush'un memleketi Teksas'ta da seçmenler eşcinsel evliliklerini anayasaya dayanarak yasaklayan bir referandum önergesini açık farkla onayladı.

Şu ana kadar gelen sonuçlar California'da ise Vali Arnold Schwarzenegger tarafından sunulan sekiz referandum önergesinin tamamının reddedilmiş olabileceğini gösteriyor.

Bunlar arasında bütçeden yapılabilecek harcamalara yıllık bir üst sınır getirilmesi, ve öğretmenlerin kalifiye sayılması için çalışmaları gereken sürenin iki yıldan beş yıla çıkarılması gibi önergeler var.

Kürtaj yaptırmak isteyen reşit olmayan kızların ebeveynlerinin sağlık görevlilerince önceden haberdar edilmesini şart koşan bir önergenin reddedildiği de kesinleşti.

Bu durum 2006'da yeniden seçime girecek olan oyuncu Schwarzenegger için önemli bir darbe olarak yorumlanıyor. Ülkede tüm oy verme işlemleri Kasım'ın ilk pazartesisini takip eden salı günü yapılıyor.

XS
SM
MD
LG