Erişilebilirlik

AB'den Havayollarına Kara Liste


Avrupa Parlamentosu, tüm Avrupa Birliği ülkelerinde geçerli olacak ve güvenlik şartlarını yerine getirmeyen havayolları şirketlerini kapsayacak bir kara liste oluşturulmasına yeşil ışık yaktı.

Avrupa Birliği Komisyonu’ndan ortak denetleme kriterleri geliştirmesini talep eden Avrupa Parlamentosu’nun onayladığı karar bağlamında, kara listeye giren bir havayolu şirketinin Birlik sınırları içindeki herhangi bir noktaya uçuş yapması engellenebilecek.

Şu aşamada aralarında İngiltere, İsviçre, Fransa ve Belçika’nın da bulunduğu bazı ülkeler kendi inisiyatifleriyle kara liste oluşturbiliyor ancak bu listeler tüm Avrupa Birliği ülkeleri tarafından dikkate alınmıyor. Bu uygulamanın son örneğini bir kaç ay önce Fransa’nın Onur Air için uyguladığı yasaklama oluşturdu.

Konuyu 5 Aralık’ta tartışacak olan Avrupa Birliği ulaştırma bakanlarının onay vermesi halinde her ülke “sakıncalı gördüğü” havayolu şirketlerini Komisyon’a bildirecek. Komisyon da bu ulusal listelerden hareketle Avrupa Birliği’nin kara listesini oluşturacak. Listede üçüncü ülkelerin yanı sıra Avrupa Birliği havayolu şirketlerine de yer verilebilecek. Kara liste uygulamasının 2006’nın ilk aylarında yürürlüğe girmesi öngörülüyor.

Havayolu şirketlerinin kara listeye girip girmemesinde belirleyici faktörü ise güvenlik kurallarına uyum oluşturacak. Avrupa Birliği yapacağı değerlendirmelerde uçakların bakımı, günün şartlarına uygun donanım ve yapılan uyarılar doğrultusunda eksiklerin giderilip giderilmediğini dikkate alacak. Kara listeye alınan şirketler kamuoyuna duyurulacak ve bu şirketlerden bilet alanlar paralarını geri alabilecekler.

XS
SM
MD
LG