Erişilebilirlik

Almanya'da İnsanlar Dezenfekte Ediliyor


Son günlerde çeşitli Avrupa ülkelerinde ortaya çıkan kuş gribi Almanya’da da korku ve paniğe neden oldu. Polonya sınırına yakın, Baltık Denizi'ndeki Rügen adasının içinde bulunduğu Mecklenburg-Vorpommern eyaletinde başgösteren gribe karşı alınan önlemlere askeri birlikler de destek veriyor. Bölge dışına seyahat eden insanlar ve araçlarsa dezenfekte ediliyor.

Almanya'daki önlemlerin ayrıntılarını Berlin'den muhabirimiz Cem Dalaman bildiriyor. Haberi dinlemek için yukarıdaki Real Audio bağlantısına tıklayın.

Şu ana kadar altı Avrupa Birliği ülkesinde, Almanya Fransa, Avusturya, Yunanistan, İtalya ve Slovenya’da kuş gribinin ölümcül türü olan H5N1 tipi virüse rastlandı. Bu ülkelerde besicilerden, kümes hayvanlarını kapalı ortamlarda tutmaları istendi.

Avrupa Birliği tarım bakanlarıysa, olası salgın ve kümes hayvanlarının aşılanması konusunu görüşmek üzere, bugün Brüksel’de biraraya geliyor. Fransa Tarım Bakanı Dominique Bussereau, “iyi pişirilmesi koşuluyla” halka tavuk yeme çağrısında bulundu.

Öte yandan, Hindistan’da hastalığın ilk kez ortaya çıktığı Maharaştra eyaletinde, kümes hayvanlarının toplu itlafı sürüyor. Ancak bu işlemin koruyucu üniforma giymeyen çiftçiler tarafından yapıldığı belirtiliyor.

Hintli yetkililerin, kuş gribinin ilk kez görüldüğü küçük bir kasabada kapı kapı dolaşarak, virüse yakalanan olup-olmadığını tespit etmeye çalıştığı bildirildi. Kuş gribi hastalığı şu ana kadar Asya ülkelerinde, Türkiye’de ve Irak’ta 90’dan fazla kişinin ölümüne yolaçtı.

XS
SM
MD
LG