Erişilebilirlik

Amerika İran'ı Eleştirdi


Amerika, nükleer çalışmaları durdurmaya teşvik için Avrupa’nın hazırlamakta olduğu öneri paketini reddeden İran’ı eleştirdi.

Amerika Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sean McCormack, İran’ın, öneriyi daha sunulmadan reddeden tutumunun, nükleer niyetleri konusunda şüpheler yarattığını bildirdi.

İngiltere, Fransa ve Almanya’nın, İran’a, nükleer programından vazgeçmesi karşılığında gelişmiş reaktör verme önerisi, Cumhurbaşkanı Ahmedinejat tarafından reddedildi. Mahmut Ahmedinajet, öneriyi, elindeki altını almak için bir çocuğu ceviz ya da çikolatayla kandırmaya benzetti.

İran Cumhurbaşkanı, nükleer programına son vermesi için yapılan baskılar devam ederse, ülkesinin Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme anlaşmasından çekilebileceğini de sözlerine ekledi.

Altı büyük devletin Cuma günü yapmayı planladığı İran toplantısı ertelendi. İngiltere, Amerika, Fransa, Rusya, Çin ve Almanya’nın katılacağı toplantıda İran’a, uranyum zenginleştirme çalışmalarını durdurması karşılığı önerilecek teşvik paketine son şekli verilecekti. Bu toplantının gelecek hafta yapılması bekleniyor.

Plan, İran’a, nükleer silah yapımında kullanılması çok zor olan hafif su reaktörü teknolojisi sağlanması ve reaktör için gerekli uranyumun, Rusya’da zenginleştirilmesini öngörüyor.

XS
SM
MD
LG