Erişilebilirlik

19 Mayıs Amerikan Basınından Özetler


New York Times, Hollanda’da İslamiyet karşıtı görüşleri nedeniyle Müslümanların tepkisini toplayan Somali kökenli kadın milletvekili Ayan Hirsi Ali’nin iltica başvurusu sırasında yanlış isimle beyanda bulunduğunun ortaya çıkması üzerine başlayan tartışmaları değerlendiriyor. Sağcı milletvekilinin üyesi olduğu göçmen karşıtı sağcı parti tarafından da yalnız bırakıldığını ve görevinden istifa ettiğini kaydeden gazete, yaşananları Hollanda’da çok kültürlülüğe karşı hoşgörüsüzlük olarak yorumluyor.

"Hirsi Ali, radikal İslamcılar tarafından öldürülen film yönetmeni van Gogh’un çektiği Teslimiyet filminin senaryosunda, yazdığı kitapta ve yaptığı konuşmalarda kadın haklarını savundu ve İslamcı aşırılığı eleştirdi. Bu nedenle tehditler aldı ve hayatı hala tehlikede. Gerçek adı Ayan Hirsi Magan olan Ayan Hirsi Ali, Hollanda’dan ayrılarak Amerika’ya yerleşmeyi düşündüğünü açıkladı. Buraya hangi isimle gelirse gelsin, büyük bir memnuniyetle karşılanacaktır."

Washington Post ise, Amerikan Senatosunda görüşülen göçmenlik yasa tasarısının kabul edilmesi için göçmen karşıtlarına çok fazla taviz verildiğini ve böyle giderse yasanın özünü kaybedeceğini savunuyor. Göçmenlere Amerikan vatandaşlığı yolunun kapatılmaması gerektiğini vurgulayan gazete, çıkacak yasanın uygulanabilmesi için de gerekli önlemlerin alınması uyarısında bulunuyor.

"Mevcut haliyle tasarı sınır muhafızlarının ve kolluk güçlerinin sayısını artırıyor. Göçmenlik bürosuna ayrılan kaynakların artırılmasına rağmen yine de yeni vize başvurularının incelenmesi ve onaylanması için binlerce görevliye daha ihtiyaç var. Göçmenlik bürokrasisinin çok yavaş ve hatalara açık olması, insanların yasal yollarla Amerika’ya gelmesini zorlaştırıyor. Büyük çabalarla gündeme gelen göçmenlik yasasının, gerekli kaynaklar sağlanmadığı için pratikte uygulanamaz bir biçimde çıkması, büyük bir trajedi olur."

USA Today, Orgeneral Michael Hayden’in, CIA başkanlığına atanmasına ilişkin Senatoda yapılan görüşmeler sırasında senatörleri CIA ile Savunma Bakanlığı Pentagon arasındaki mesafeyi koruma konusunda ikna ettiğini yazıyor. Ancak gazete, mahkeme kararı olmadan telefonların dinlenmesi uygulamasını savunan Orgeneral Hayden’in bu tavrını eleştiriyor ve ülke güvenliği ile kişilik hakları arasında sağlıklı bir ilişki kurulması çağrısında bulunuyor.

"Tehlike dönemlerinde, güvenlik ihtiyacı kaçınılmaz bir biçimde yönetimin, vatandaşların mahremiyetine girme dürtüsünü artırır. Ancak bu bir alışkanlık haline gelmemeli, sadece yönetimin veya bir kurumun insafına bırakılmamalıdır. Yasama ve yargının denetimi de büyük önem taşımaktadır. Eğer bu denetim olmazsa, geçmişte de yaşadığımız gibi, güvenlik ihtiyacı sokaktaki vatandaşların aleyhine uygulamalara yol açabilir."

Christian Science Monitor Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ulusa Sesleniş konuşmasında da öne çıkarttığı nüfusun azalması sorununu mercek altına alıyor. Putin’in doğum oranını artırmak amacıyla çeşitli teşvikleri gündeme getirdiğini hatırlatan gazete, yaşam süresinin uzaması için de ciddi adımlar atılması gerektiğini ifade ediyor.

"Rusya’da alkolizm hala ciddi bir sorun ve önleyici sağlık hizmetleri de yetersiz. Nüfus sorununu çözmek isteyen Putin, bu konuları da gündemine almalıdır. Kremlin’in demokrasiden vazgeçtiği yönündeki kaygıların arttığı bir dönemde, Batılı ülkelerle Rusya bu konularda ortak çalışmalar yapabilir. Ancak asıl önemli olan nokta insanların geleceğe ilişkin umudunun artmasıdır. Gelecekten umutlu olan insanlar bu umudu çocuklarına da taşımak isteyecektir. Putin, bunu unutmamalıdır. Ancak bu umut halka karşılıksız yardım dağıtmakla sağlanamaz."

XS
SM
MD
LG