Erişilebilirlik

İsrail Filistinlilerle Görüşmek İstiyor


İsrail Başbakanı Ehud Olmert, Filistinlilerle barış görüşmeleri yapmak için elinden gelen her türlü çabayı göstereceğini söyledi.

Olmert, İsrail’in, Filistin devletinin kuruluşuna yol açmak için Batı Şeria’nın büyük bölümünden çekilmeye hazır olduğunu da söyledi. İsrail Başbakanı, barış görüşmelerinin ancak Ortadoğu’da terör sona ererse başlayabileceğini kaydetti.

Olmert bu açıklamaları, resmi bir ziyaret için gittiği İngiltere’de Başbakan Tony Blair’le görüştükten sonra yaptı.

Blair ise ortak basın toplantısında, uluslararası toplumun, Filistinlileri barış için öngörülen koşulları kabule ikna etmek için her türlü girişimde bulunmaya hazır olduğunu kaydetti. Başbakan, konuşmasında, Hamas hükümetinden terörü sona erdirip, İsrail devletini tanımasını istedi.

Geçen hafta Hamas’ın askeri kanadı El Kasım Tugayları, İsrail hava saldırısında üç militanla 7 sivil Filistinli’nin öldürülmesi üzerine onaltı aylık ateşkese son verdiğini açıklamıştı.

Savunma Bakanı'ndan Gazze'ye Operasyon Uyarısı

İsrail Savunma Bakanı, Filistinli militanlar ülkenin güneyine roket saldırılarını durdurmadığı takdirde Gazze’ye kapsamlı bir askeri operasyon düzenlenebileceğini söyledi. Amir Peretz, militanların tavrını görmek için beklemede olduklarını belirtti.

Filistinli militanlar İsrail’in güneyine Kasım adlı ev yapımı roketlerle saldırılarına devam ediyor. Sderot en çok hedef alınan kentlerden biri. Savunma Bakanı ve İşçi Partisi’nin lideri Amir Peretz, İsrail’in bir süre daha militanların saldırıları durdurması için bekleyeceğini söyledi.

Peretz, saldırıların durmaması halinde ülkesinin militanlara karşı gerekli önlemleri alacağını belirtti. İsrailli komutanların Gazze’den İsrail’e düzenlenen saldırılara kapsamlı bir hava saldırısıyla misilleme yapılması için hükümetten izin istediği haber veriliyor.

İsrail Parlamentosu’nun Dışişleri ve Savunma Komisyonunun başkanı, Hamas’ın İsrail içinde intihar saldırılarına yeniden başlaması durumunda, Hamas Hükümetinden bakanların hedef alınabileceği uyarısında bulundu.

İsrail’e düzenlenen roket saldırılarının çoğundan Hamas militanlarının sorumlu olduğu sanılıyor. Hamas, Gazze’de bir plajda İsrail hava saldırısında sekiz Filistinlinin ölmesinden sonra 16 aylık ateşkesi sona erdirdiğini açıklamıştı. İsrail, olayla ilgili soruşturmanın devam ettiğini bildirdi.

Batı Şeria’daki Bir Zeyd Üniversitesi Siyaset Bilimi Profesörü Ali Cerbavi, Filistin topraklarında tansiyonun yükselmesinin Hamas’ın işine yaradığını söylüyor.

Profesör Cerbavi’ye göre, Hamas, İsrail’in misillemelerini ve İsrail’e karşı direnişi bir iç politika silahı olarak kullanıyor. Eğer Hamas roket saldırıları düzenler ve İsrail bunlara karşılık verirse, Filistin’deki durum iyice gerginleşecek ve referandum olasılığı da ortadan kalkmış olacak.

Bu arada İsrail Tapu-Kadastro Dairesi, Batı Şeria’daki büyük bir Yahudi Yerleşim birimi yakınlarında müstakil ev yapılabilmesi için 54 arsayı satışa çıkardı. Bu, İsrail Başbakanı Ehud Olmert’in göreve gelmesinden bu yana ilk arsa satışı olacak.

Yol Haritası adlı uluslararası barış planına göre İsrail’in yeni Yahudi yerleşim birimleri inşa etmemesi, Filistinlilerin de şiddet eylemlerine son vermesi gerekiyor.
XS
SM
MD
LG