Erişilebilirlik

'Irak'tan Erken Çekilmeyeceğiz'


Amerika Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Irak’tan zamanından önce çekilmenin aşırı uçlara yarayacağını ve ülke çıkarlarına zarar vereceğini savundu.

Rice, bir muharipler derneğinde yaptığı konuşmada, erken çekilmenin Irak’ı 1990’ların Afganistan’ına benzeteceğini öne sürdü. Dışişleri bakanı böyle bir durumdaki Afganistan’ın el Kaide için barınak haline geldiğini ve örgütün 11 Eylül saldırılarını düzenleyebildiğini anımsattı.

Bu arada, Irak hükümeti, dün kanlı çatışmalara sahne olan Divaniye kentinde kontrolü yeniden ele geçirdiğini bildirdi. Radikal Şii lider Muktada el Sadr’a bağlı Mehdi Ordusuyla çıkan çatışmalarda yetmişi aşkın kişi öldü.

Başbakan Nuri el-Maliki, 23 asker ve 50 milisin öldüğünü açıkladı. Amerikan savaş uçaklarının Irak kuvvetlerine hava desteği sağladığı 12 saat süren çatışmalarda çok sayıda sivil de öldü. Çatışmalar hükümet ve Mehdi ordusu arasında varılan bir anlaşmayla sona erdi. Anlaşmadan sonra Mehdi Ordusunun kentin çatışmalara sahne olan kesimlerinden çekildiği haber veriliyor.

Öte yandan Divaniye dışındaki bir petrol boru hattında çıkan patlamada yaklaşık 30 kişi öldü, çok sayıda kişi yaralandı. Patlamanın, çevre halkının boru hattından benzin çalmaya çalışırken meydana geldiği sanılıyor. Bağdat’ta ise polis, vurularak öldürüldükten sonra bir arsaya atılan en az 20 kişinin cesedini buldu.

Öte yandan Pazar gününden beri 10 Amerikan askerinin öldüğü açıklandı.

XS
SM
MD
LG