Erişilebilirlik

BM Genel Sekreteri'nin Son Basın Toplantısı


Birleşmiş Milletler Genel Sereteri Kofi Annan, son basın toplantısında örgütün başarılarından övgüyle söz etti.

Annan, BM’nin insan hakları, ekonomik kalkınma, AIDS ve kuş gribi gibi salgın hastalıkları önleme çalışmalarından gurur duyduğunu söyledi.

Annan, görev süresinde en kötü anları Irak savaşını önlemeye çalışırken, Bağdat’taki bombalı saldırıda dost ve meslektaşlarını kaybettiğinde ve Irak’ın petrol karşılığı yiyecek programıyla ilgili yolsuzluk skandalı sırasında yaşadığını belirtti.

Birleşmiş Milletler'de Kofi Annan Dönemi

Kofi Annan’ın genel sekreterliğinin son yılları mücadeleyle geçti. Birleşmiş Milletler’deki yolsuzluk iddiaları, örgüt barışgücü askerlerinin cinsel tacizde bulunduğu iddiaları, petrol karşılığı gıda programı skandalı ve Annan’ın diplomatik çıkarlarının oğlu tarafından uygunsuzca kullanıldığı suçlamaları Annan’ın peşini bırakmadı. Genel Sekreter suçlamaları reddetti ancak petrol karşılığı gıda programı operasyonuyla ilgili soruşturma komisyonu, suçun bir bölümünü Annan’a yükledi.

Uzmanlar ve diplomatlar Annan’ın Birleşmiş Milletler yaşamının büyük başarılar ve acı hayal kırıklıklarıyla dolu olduğunu söylüyor. Annan, Birleşmiş Milletler’in saygınlığını arttırmayı başardı. Ancak daha önce Birleşmiş Milletler Barışgücü operasyonları sorumlusuyken Ruanda’daki soykırımı önlemedeki başarısızlığı, hiçbir zaman unutulmadı. Kısa bir süre önce, Sudan liderleri, Annan’ın, barışgücünün Darfur’daki katliamı durdurmak için bölgeye girmesine izin vermeleri konusundaki isteğini derhal reddetti.

Ayrıca, Annan’ın yeni bir İnsan Hakları Komisyonu oluşturma gibi reform girişimleri de çok başarılı olamadı. Kadın grupları temsilcileriyle yaptığı bir görüşmede, Genel Sekreter, savaşları önleme ve acıları azaltma konusundaki yavaş ilerlemeden duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Annan, 'Benim zamanımda daha önce hiç olmadığı kadar çok savaş yaşandı. Kosovo’dan Afganistan’a, Irak’tan Darfur, Lübnan ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti’ne kadar birçok yerde savaş çıktı, insanlar çok acı çekti. Buna karşılık, Sierra Leone, Liberya, Burundi, Angola, Doğu Timor’da savaşları durdurduk. Bugün, 10 yıl öncesine göre daha az savaş olduğunu söylemek mümkün' şeklinde konuştu.

Uzmanlar, Kofi Annan’ın başarısızlık ve kusurlarına rağmen Birleşmiş Milletler’e değerli katkılarda bulunduğunu söylüyor. Columbia Üniversitesi’nden Profesor Edward Luck, Annan’ın örgütün saygınlığını arttırmakta başarılı olduğunu söylüyor.

Luck, 'Sanırım, birçok büyük fikri ve cesur girişimleri olan önsezili bir lider olarak hatırlanacak. Annan, 1953’ten 1961’e kadar Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliği yapmış olan Dag Hammarskjold’dan bu yana, bu görevde adı kesinlikle en fazla anılanların başında geliyor. Diğer yandan, Hammerskjold gibi, onun da görev süreci oldukça sorunlu ve zor geçmiştir' dedi.

New York’taki Birleşmiş Milletler Vakfı Yöneticisi Susan Myers, Kofi Annan’I, yeni fikirler geliştiren ve genel sekreterlik görevini idarecilikten dünyanın baş diplomatlığına dönüştüren bir “öncü” olarak tanımlıyor.

Kofi Annan'ın büyük bir devlet adamı ve diplomat olduğunu söyleyen Myers, 'Sanırım birçok kişi, onunla aynı fikirde olmadıkları zaman bile, sorunları ele alışındaki ustalığına ve alçakgönüllü tavırlarına saygı duymuştur' diyor.

67 yaşındaki Kofi Annan, kazandığı Nobel Barış Ödülü’nü alıp, Birleşmiş Milletler’in sorumluluğunu kendisinden 5 yaş küçük Güney Koreli bir diplomata devrederek önümüzdeki günlerde genel sekreterlikten ayrılacak.

Dünya meselelerinden tamamen ayrılmayacağına dair ipuçları veren Annan’ın, uzun bir tatilden sonra büyük olasılıkla bir yardım kuruluşunun başına geçeceği söyleniyor.

XS
SM
MD
LG