Erişilebilirlik

Bush'un Teksas'taki Çiftliğinde Irak Toplantısı


Başkan Bush, Irak’taki durumla ilgili seçenekleri değerlendirmek üzere Dışişleri ve Savunma bakanlarıyla bir toplantı yapacak.

Sözcü, Başkan’ın Teksas’taki çiftliğinde yapılacak toplantıya, Ulusal Güvenlik Danışmanı Stephen Hadley ve Genelkurmay Başkanı General Peter Pace’in de katılacağını açıkladı.

Bush Yönetimi, Irak’taki şiddet olaylarını azaltmak için bölgeye ek kuvvet gönderilmesini değerlendiriyor. Başkan’ın Irak’la ilgili yeni planını gelecek ay açıklaması bekleniyor.

Bu arada, Iraklı radikal Şii lider Muktada el Sadr, Amerikan ordusunu, bir yardımcısını öldürmekle suçladı ve hükümet soruşturması açılmasını istedi.

Sadr’ın sözcüsü, Amerikan ve Irak askerlerinin, Sahip el-Ameri’nin Necef yakınlarındaki evine saldırarak kendisini öldürdüğünü açıkladı. Amerikan ordusu olayı doğruladı, ancak koalisyon güçlerinin bombalı saldırılarla ilgili olarak aranan bir zanlıyı öldürdüklerini bildirdi.

Bağdat’ın doğusunda bir askeri kontrol noktasında bomba yüklü bir aracın patlaması yüzünden de en az 8 kişi öldü.

Bu arada Letonya Savunma bakanlığı, Irak’ta bir bombalı saldırıda iki Letonyalı askerin öldüğünü, üç askerin de yaralandığını açıkladı.
XS
SM
MD
LG