Erişilebilirlik

İsrail Genelkurmay Başkanı İstifa Etti


İsrail’de Hizbullah’la savaş hakkında soruşturma devam ederken, Genelkurmay Başkanı Dan Halutz istifa etti. Ordu sözcüsü, Korgeneral Halutz’un istifasını Başbakan Ehud Olmert ve Savunma Bakanı Amir Peretz’e sunduğunu açıkladı.

İsrail ordusunun geçen yaz Lübnan’da Hizbullah örgütüne başlattığı savaş hakkında soruşturma açılmış ve Genelkurmay Başkanı, ordunun performansı hakkında çok sert eleştirilere hedef olmuştu.

Genelkurmay Başkanı Halutz’un yanısıra, amacına ulaşmayan bu operasyon sırasında, Başbakan Ehud Olmert ve hükümet de sert muhalefetle karşılaşmıştı.

Halutz’un istifasının ardından Başbakan Ehut Olmert ve Savunma bakanı Amir Peretz’in de çekilmesi yolunda baskılar artıyor. İsrail parlamentosundaki hem sağ hem sol partilerden bazı milletvekilleri Olmert ve Peretz’in istifası çağrısında bulundu.

Lübnan’daki İsrail bombardımanı ve kara operasyonu 34 gün sürmüş, Hizbullah’ın kaçırdığı İsrail askerleri kurtarılamamıştı. Ancak, savaşın ardından Hizbullah, İsrail’e roket saldırılarına son vermişti.

XS
SM
MD
LG