Erişilebilirlik

Füze Savunma Sistemi Tartışması


Amerika, balistik füzelere karşı savunma sistemleri kurulması amacıyla, Polonya ve Çek Cumhuriyeti’yle resmen görüşmeye hazır olduğunu açıkladı. Amerika Dışişleri Bakanlığı, füze savunma sistemlerinin kurulma amacının, Avrupa’yı ve Amerika’yı bölgedeki “kötü amaçlı devletlerin kıtalararası füzelerine karşı korumak” olduğunu bildirdi.

Programın yürürlüğe girmesi durumunda hava savunma füzeleri Polonya’ya yerleştirilecek, gelişmiş bir radar üssü ise Çek Cumhuriyeti’ne kurulacak.

Plana karşı çıkan Rusya, bunun kendilerine yönelik bir tehdit oluşturduğunu ve Batı’yla arasındaki stratejik dengeyi bozmayı amaçladığını savunuyor. Amerika planın Rusya’yı tehdit ettiği iddialarını reddediyor.

Rusya Tepki Gösterdi

Rusya Savunma Bakanı Sergey İvanov, İran ve Kuzey Kore’nin, Amerika’yı ve Avrupalı müttefiklerini tehdit edecek kıtalararası balistik füzelere sahip olmadığını söyledi.

Resmi bir ziyaret için Yeni Delhi’de bulunan Ivanov, Washington’un, Polonya ve Çek Cumhuriyeti’ne, İran ya da Kuzey Kore’den gelebilecek füzeleri engellemek için herhangi bir savunma sistemi kurmasının gereksiz olduğunu vurguladı.


XS
SM
MD
LG