Erişilebilirlik

F-35 Mutabakat Belgesi İmzalandı


Washington'daki temaslarını tamamlayan Savunma Bakanı Vecdi Gönül, F-35 olarak adlandırılan yeni nesil savaş uçaklarının geliştirilmesiyle ilgili mutabakat anlaşmasını imzaladı.

Türkiye daha önce benzer uçakların üretilmesini öngören Eurofighter projesine katılmayı değerlendirmiş; ancak daha sonra F-35 projesinde karar kılmıştı.

Savunma Bakanı, F-35 projesinde Türkiye’nin, İngiltere, İtalya, Hollanda, Avustralya, Danimarka, Kanada, Norveç ve Amerika’nın ardından dokuzuncu ortak olduğunu söyledi. Anlaşmaya göre Türkiye gelecek 20 yılda F-35 savaş uçaklarından 100 adet satın alacak.

Amerikan silah sanayiinin devlerinden Lockheed Martin tarafından gerçekleştirilen projenin yaklaşık 276 buçuk milyar Dolar’a mal olması bekleniyor.

Projeye İngiliz BAE şirketi de destek veriyor. F-35, F-16 ve F-18 model savaş uçaklarının yerini alacak. Lockheed Martin, projeye dahil ülkelere tek jet motörlü F-35 uçaklarından üç bin 500 adet satmayı planlıyor.

Gönül Gates'le Görüştü

Savunma Bakanı Vecdi Gönül bugün Amerika Savunma Bakanı Robert Gates'le bir araya geldi.

Savunma Bakanı Gates'le tanışma fırsatı bulduklarını söyleyen Gönül, toplantıda, NATO'nun yeni komuta yapısını, Irak'taki gelişmeleri, PKK terör örgütüyle mücadele faaliyetlerini ve Kerkük meselesini değerlendirdiklerini açıkladı.

Gönül, Amerikalı meslektaşına Türkiye'nin hassasiyetlerini aktardığını ifade etti.

Savunma Bakanı, toplantıda, ayrıca Ermeni soykırımı iddialarıyla ilgili tasarı konusundaki kaygılarını dile getirdiğini söyledi.

Gönül, Gates'in, böyle bir tasarının Kongre'ye sunulması halinde, tasarının kabul edilmemesi için çalışacaklarını söylediğini belirtti.

Üst düzey Türk yetkililerin Washington ziyaretleri devam edecek. Savunma Bakanı Vecdi Gönül’ün ardından Washington’a gelecek olan Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, 6 Şubat’ta ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’la görüşecek.

Gül’ün ardından Şubat ayında Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın Washington’a gelerek üst düzey Amerikalı komutanlarla biraraya geleceği bildiriliyor.XS
SM
MD
LG