Erişilebilirlik

Taraflar Son Ateşkese Uymaya Çalışıyor


Filistinli rakip silahlı gruplar, son vardıkları ateşkes gereğince militanlarını Gazze sokaklarından çekmeye başladı. Hamas ve El Fetih militanları, karşılıklı olarak rehin aldıkları kişileri de serbest bırakıyor.

Son ateşkese rağmen Gazze’de yer yer çatışmalar yaşandı. Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ın Gazze’deki bürosu yakınlarına havan topu mermileri düştü.

Öte yandan Filistin haber organları, El Fetih’in üst düzey emniyet yetkililerinden Muhammed Dahlan’ın yeğeninin, silahlı kişilerce kaçırıldığını duyurdu. Hamas militanları, daha önce Dahlan’a yönelik değişik saldırılar düzenlemişti.
Filistin’deki son çatışmalar Perşembe gününden bu yana toplam 28 kişinin ölümüne, 230’dan fazlasının da yaralanmasına yolaçtı.

Hamas ve El Fetih arasında uzlaşmaya yönelik görüşmelerse sürüyor. Aynı zamanda El Fetih’in liderliğini yürüten Mahmud Abbas’ın, Salı günü Mekke’de Hamas’ın siyasi lideri Halid Meşal’le görüşmesi bekleniyor. Abbas ve Meşal arasındaki yeni görüşme, Suudi Arabistan Kralı Abdullah’ın arabuluculuğuyla düzenleniyor. Son ateşkese de, Abbas ve Meşal arasındaki önceki görüşmeler sonucu varılmıştı.

XS
SM
MD
LG