Erişilebilirlik

Büyükelçi Wilson'dan Önemli Açıklamalar


Amerika’nın Ankara Büyükelçisi Ross Wilson sözde Ermeni soykırımı tasarısının Kongre’den geçmemesi için bizzat kendisinin Amerika’ya gideceğini açıkladı.

Bu arada Amerika’nın Ankara Büyükelçisi Ross Wilson, bir grup milletvekili, akademisyen ve gazeteciyi ağırladığı yemekte sözde Ermeni soykırımı tasarısının geçmemesi için Milli Savunma Bakanı Gönül, Dışişleri Bakanı Gül ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın Amerika ziyaretlerinin yararlı olduğunun altını çizdi.

Ross Wilson tasarının gelecek ay Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesinin Avrupa alt komitesine gideceğini söyledi ve bu komitenin başkanı Robert Wexler'in Türkiye'nin dostu olduğunu hatırlattı. Büyükelçi WilsonTemsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi’nde de ele alınacak tasarı ile ilgili komite başkanı Lantos'un tasarı aleyhine oy kullanacağına ilişkin açıklamalarda bulunduğunu söyledi.

Mart ayında kendisinin de bizzat Amerika'ya giderek tasarının geçmemesi için çaba harcayacağını ifade eden Wilson Gazeteci Hrant Dink suikastının tasarının akıbetini etkileyip etkilemeyeceği sorusunu da yanıtladı.Wilson Dink'in bu tür tasarıların üçüncü ülke meclislerinde kabul edilmesine en çok karşı çıkan isimlerden biri olduğuna işaret ederek yanıt vermekle yetindi.

XS
SM
MD
LG