Erişilebilirlik

Avrupalı Türk Parlamenterler: '301'i Kaldırın'


Agos Gazetesi Yazarı Hırant Dink`ın ölümünün ardından başlayan Türklüğe hakareti yasaklayan 301. maddenin kaldırılması tartışmalarına Avrupa’daki Türkiye kökenli milletvekilleri de katıldı.

Aralarında Avrupa Parlamentosu milletvekillerinden Vural Öger, Cem Özdemir, Feleknas Uca, Alman Sosyal Demokrat Partisi SPD’den Federal Parlamento milletvekili Lale Akgün, Alman Sol Parti PDS milletvekilleri Sevim Dağdelen, Hüseyin Kenan Aydın, Hollanda Parlamentosu miletvekili Saadet Karabulut, İsviçre Parlamentosundan Gülsen Öztürk ve Mustafa Atıcı gibi toplam 20 milletvekili 301. maddenin değiştirilmesi değil, tamamen iptal edilmesi için Türk Hükümetine çağrıda bulundu.

Avrupa Parlamentosu milletvekili Cem Özdemir 301.maddenin Türkiye`nin Avrupa Birliği üyeliği yolunda bir engel olduğu görüşünde. Özdemir, "301'inci maddenin kaldırılması için birlikte mücadele başlattık. Avrupa'daki Türk kökenli milletvekilleri olarak biz burada Türkiye'yi savunuyoruz. Ama beri taraftan da böyle bir yasayla Avrupa Birliği'ne girilemez, onu bırakın, böyle bir yasa Türkiye'ye yakışmıyor," diye konuştu.

Avrupa Birliğinin Türkiye’den 301. maddede değişiklik yapması yolundaki taleplerini önümüzdeki günlerde arttırması bekleniyor.
XS
SM
MD
LG