Erişilebilirlik

AB-Afrika Zirvesi Sona Erdi


Avrupa Birliği ve Afrika liderleri arasında Portekiz’in başkenti Lizbon’da yapılan iki günlük zirve toplantısı sona erdi. Zirvenin sonunda liderler ilişkileri daha da geliştirme vaadinde bulundu, ancak ticari ilişkiler konusunda anlaşma sağlanamadı.

Senegal Devlet Başkanı Abdoulaye Wade, Avrupa Birliği’nin kendilerine zorlamaya çalıştığı serbest ticaret anlaşmalarını çoğu Afrika ülkesinin reddettiğini söyledi. Wade bu anlaşmaların Afrika’nın çıkarına olmadığını belirtti. Ancak anlaşmazlığa rağmen Avrupa Birliği liderleri görüşmeleri sürdürmek istiyor.

Lizbon’daki zirve Afrika ve Avrupa arasında yeni işbirliği imkanları oluşturmak için yapılmıştı. Ancak zirve toplantısının gündemini Zimbabve ve Darfur tartışmaları işgal etti.

Toplantının Cumartesi günkü oturumunda Almanya Başbakanı Angela Merkel, Zimbabve'nin Afrika'nın imajını zedelediğini söyledi. İngiltere Başbakanı Gordon Brown ise, baskıcı politikaları nedeniyle, Zimbabve Devlet Başkanı Robert Mugabe'nin katılımını protesto etmek için zirveyi boykot etti.

Zirvenin kapanış bildirisinde bir “eşitler ortaklığı” oluşturulması öngörülüyor. Zirveye Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’da katılmış, Avrupalı ve Afrikalı liderlerle ikili temaslarda bulunmuştu.

İlgili bağlantılar

XS
SM
MD
LG