Erişilebilirlik

Rice - Lavrof Görüşmesi


Amerika ile Rusya arasında, Gürcistan krizinin yarattığı anlaşmazlığa rağmen İran ve Kuzey Kore konularında işbirliği devam ediyor. İki ülkenin dışişleri bakanları Condoleeza Rice ve Sergei Lavrof dün New York'ta Gürcistan krizinden beri ilk kez yüzyüze görüştü.

Amerikalı yetkililer, Rice - Lavrof görüşmesinde iki bakanın İran ve Kuzey Kore'nin nükleer programlarını sınırlama çabalarında işbirliği yapmayı sürdürme kararı aldıklarını bildiriyor. Haftabaşında Moskova'nın İran konusunda yapılacak Güvenlik Konseyi üyeleriyle Almanya'nın katılacağı toplantıyı iptal etmesi kuşku yaratmıştı. Bazı gözlemciler Gürstan krizinin Amerika-Rusya ilişkilerini her alanda olumsuz etkilediği idiasını ortaya atmıştı. Ancak Rice - Lavrof görüşmesinden sonra basına bilgi veren Amerika dışişleri bakan yardımcılarından Daniel Fried, İran ile ilgili görüş alışverişinin yapıcı olduğunu söyledi.

İki bakanın Tahran'a karşı uranyum zenginleştirme çalışmalarını durdurması için hem teşvik hem yaptırım içeren politikayı sürdüreceklerini belirten Fried, İran'a bu konuda çok açık bir mesaj gönderme gereğinde anlaştıklarını da açıkladı.

Amerikalı bakan yardımcısı, Moskova'nın kuzey Kore konusunda da benzer bir mesajın altılı görüşmelerde Pyonyang hükümetine iletilmesinde karalı olduğunu söyledi.

Rus dışişleri bakanı Lavrof da görüşmeyi benzer doğrultuda değerlendirirken tarafların Gürcistan krizini biryana bırakıp, İran ve Kuzey Kore konularında işbirliğine devam etmeyi kararlaştırdıklarını belirtti.

Her iki sorunu barışcı yollardan çözmek istediklerini vurgulayan Lavrof, Kore yarımadasının nükleer silahlardan arındırılması ve İran'ın nükleer programını Uluslararası Atom Enerji Dairesi yoluyla denetleme hedefinin değişmediğini söyledi. Lavrof, bununla birlikte batılı ülkeler ve özellikle Amerika'nın Gürcistan konusundaki tepkisini aşırı duygusal olarak tanımladı ve Rus askeri müdahalesinin BM sözleşmesine uygun olduğunu savundu.XS
SM
MD
LG