Erişilebilirlik

Cumhurbaşkanı Gül İsrail'i Kınadı


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Gazze'de yaşananlardan 'utanç' duyduğunu belirtirken, Amerika'da 20 Ocak'ta başkanlık yönetimini devralacak Barack Obama'ya, "Ortadoğu barışını uzun vadeli bir projeyle ele almalı, kapsamlı bir çözümü gündeme getirmelisiniz" çağrısında bulundu.

İsrail'in Gazze saldırılarını durdurmak için yoğun diplomatik girişimlerde bulunan Türkiye'nin, BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon'u ağırlamasına saatler kala, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül yeni Amerikan yönetimine "Ortadoğu'da acil barış sağlanmalı" çağrısı yaptı.

Gül, gazetecilerin sorusu üzerine bölgede yaşananları değerlendirirken, İsrail'in Gazze saldırılarının tüm dünyada tepkiyle karşılandığını, kendisinin de bölgede yaşananlardan 'büyük utanç ve üzüntü' duyduğunu belirtti ve bütün tarafların ateşkes için daha fazla çaba ortaya koyması gerektiğini kaydetti.

Bölgede ateşkesin acilen sağlanmaması durumunda yaşanacak istikrarsızlığın tüm dünyayı mutsuzluğa iteceği uyarısında bulunan Gül, "Bu, tarifi mümkün olmayan trajedinin bir an önce bitmesi gerekir. Çünkü bölgede yaşananlar, Ortadoğu barışı için bugüne kadar yapılan tüm çalışmaların altına dinamit koymuştur" ifadesini kullandı.

Gül, Amerika'da başkanlığı devralacak yeni yönetime de bir çağrısı olduğunu vurgularken, yeni yönetimin Filistin sorunu başta olmak üzere tüm Ortadoğu'da yaşananları 'uzun vadeli bir çözüm projesi'yle değerlendirmesini istedi.

İki yıl önce de Beyrut'ta çatışmaların yaşandığını anımsatan ve Ortadoğu'da nerdeyse her 2 yılda bir savaş görüntülerinin gündeme geldiğinden yakınan Gül, yeni Amerikan yönetiminin bunlara izin vermemesini diledi. "Yeni yönetime büyük görev düşmektedir" diyen Gül, Ortadoğu'da İsrail ile Filistin'in yanyana ve güçlü iki ülke olarak yaşaması için Amerikan yönetiminin 'kapsamlı, acil bir çözüm' arayışıyla Ortadoğu sorununu değerlendirmesini istedi.

Gül, bugün akşam da BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon'u Çankaya Köşkü'nde ağırlayarak, Gazze'de ateşkes ve diyalog arayışlarının pekişmesini isteyecek.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da BM Genel Sekreteri'nin Ankara ziyaretinin başlamasından önce yaptığı açıklamada, İsrail'in Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin ateşkes kararına uymamasını hatırlatarak, "Güvenlik Konseyi kararlarına uymayan bir ülkenin Birleşmiş Milletler'in kapısından içeri girmesine nasıl izin verilir?" diye sordu.


XS
SM
MD
LG