Erişilebilirlik

19 Mayıs Amerikan Basınından Özetler


USA Today İsrail başbakanı Benyamin Netanyahu’yu barış konusunda samimi olmamakla suçluyor. Gazete, kalıcı bir barış için iki devletli çözümün şart olduğunu vurguluyor:

“Netanyahu, Filistinliler üzerindeki ekonomik kısıtlamaları ve seyahat engellerini kaldırmaya hazır olabilir. Ancak bu tür küçük adımlar yeterli değil. Netanyahu’nun inandırıcı olabilmesi için Batı Şeria’da yeni yerleşim birimleri kurulmasına son vermelidir. Ayrıca, bir Filistin devleti kurulması yönünde samimi bir biçimde müzakerelere başlamalıdır. Ortadoğu’da bugün için önemli bir adım atılmasını beklemek fazla iyimser olur. Ne var ki, tarih bize Ortadoğu’da çok hızlı gelişmeler yaşanabildiğini gösteriyor. Bunun için uygun koşullar ve doğru liderler gerekiyor. Ayrıca, Amerika da gerekli koşulları hazırlamak için etkin biçimde devrede olmalı.”

Christian Science Monitor gazetesi, Hindistan’da Kongre Partisi’nin zaferiyle sonuçlanan seçimlerin ardından ekonomik reformların önünün açıldığını yazıyor. Gazete, Hindistan’daki gelişmelerin küresel dengeleri de değiştirebileceği görüşünde:

“Yeni bir ekonomik süper güç olma konusunda Hindistan’la Çin arasında süren yarışta, ibre Hindistan’dan yana dönüyor. 20-30 yıl içinde Hindistan ekonomisinin Amerika’yı, Hint nüfusunun da Çin’i geçmesi bekleniyor. Hindistan, büyüyen ekonomisiyle ve Kongre Partisi iktidarında istikrarlı bir yönetimle küresel ısınma ve Keşmir sorunu gibi uluslararası konularda daha güçlü bir konumda olacaktır. Pakistan ve Afganistan’daki terör sorununu çözmeye çalışan Başkan Obama, Yeni Delhi ile ilişkileri de sıcak tutmalıdır. Obama, mümkün olan en kısa süre içinde Hindistan’ı ziyaret etmelidir.”

Washington Post, Sri Lanka’da yenilen Tamil gerillalarının yaptıkları hatalarla kendi sonlarını hazırladıklarını belirtiyor. Gazete, ayrılıkçı bir hareketin askeri yöntemle tasfiyesini de ender rastlanan bir olay olarak tanımlıyor:

“Tamil Kaplanları, seçimi boykot ederek Mahinda Rajapaksa’nın Sri Lanka devlet başkanı seçilmesini kolaylaştırdı. Nüfusun çoğunluğunu oluşturan Sinhaller’in savaşı kazanmasını sağlayan Rajapaksa, şimdi yaraları sarmak için gerekli adımları da atabilecek durumda. Bunun için de öncelikle özerk bir Tamil yönetimi oluşturulması gerekiyor. Yıllardır Sri Lanka’yı esir alan şiddet döngüsünden kurtulmak için, Tamiller’i de kapsayan bir siyasi süreç başlatılmalıdır. Barışçıl bir hukuk devleti anlayışı içinde, Tamillerin haklarını garanti altına alan demokratik bir sistem oluşturulmalıdır.”

New York Times masumiyetlerini DNA testiyle kanıtlamak isteyen tutuklulara çıkartılan engelleri eleştiriyor. Gazete, mahkemeleri ve yasama organlarını daha duyarlı olmaya çağırıyor:

“DNA testleri, ceza hukuku sistemindeki yanlışların önüne geçebilecek önemli bir yöntem. Bu testler sayesinde, bazıları idamlık 200’den fazla hükümlü, masumiyetlerini kanıtlama fırsatı buldu. DNA testleri 1990’lı yıllarda başladıktan sonra, birçok eyalet tutukluların olay yerindeki biyolojik delillere ulaşmasına imkân veren yasal düzenlemelere gitti. Ancak yapılan bir araştırmaya göre, savcılar her beş DNA testi talebinden birine itiraz ediyor. Eyaletler bu konuda daha net düzenlemelere gitmeli, savcılar da itiraz alışkanlıklarını terk etmelidir. Böylece, kamuoyu da masum insanların cezaevlerinde, suçluların ise sokaklarda olmadığı konusunda ikna edilebilir.”


XS
SM
MD
LG