Erişilebilirlik

24 Kasım Amerikan Basınından Özetler


New York Times hükümetin Kürt açılımını cesur ve iyi niyetli bir girişim olarak yorumluyor. Ancak gazete, milliyetçi kesimlerin açılıma sert tepki gösterdiğini de belirtiyor.

"Başta başbakan Erdoğan’ın bağımsız medyayı susturma girişimi olmak üzere kaygı verici gelişmeler de yaşanıyor. Ancak, Erdoğan Kürt açılımı konusunda milliyetçi politikacılardan gelen sert tepkilere rağmen kararlı bir liderlik gösterdi. Türkiye’nin laik ve demokratik bir Müslüman ülke olarak potansiyelini açığa çıkartabilmesi için, Erdoğan’ın yeni siyasi ve ekonomik reformları hayata geçrimesi gerekiyor. Fakat bunun için de, özgür siyasi tartışma ortamından vazgeçmeden, milliyetçi politikacılarla mücadele etmesi gerekiyor. Amerika’nın ve diğer Batılı ülkelerin Türkiye’nin daha demokratikleşmesi için verdiği destek, Erdoğan’a cesaret vermelidir. En önemlisi de, Avrupa Birliği, Türkiye’nin demokrasiyi geliştirmesi ve azınlık haklarına saygı göstermesi durumunda üyeliğe kabul edileceğini açıkça ilan etmelidir."

Washington Post Çin’in para birimi Yuan’ın değerini dolara endekslemesinin Amerikan ekonomisine büyük zarar verdiğini belirtiyor. Ancak gazete, Pekin’in bu politikasını değiştireceğine de ihtimal vermiyor.

"Amerika’nın uzun vadeli bütçe açığına ciddi bir çözüm bulması gerekiyor. Çin’in de para birimi Yuan’ın değerini artırması gerekiyor. Ancak hem Amerika hem de Çin, ilk adımı karşı taraftan beklediği için, taraflar tam bir çıkmazda... Bu durumda Washington bir yandan Çin’in izlediği politikanın çelişkilerini ve yol açtığı sorunları dile getirmeye devam etmeli ama bir yandan da kendi kaderini kendisi belirleyecek adımlar atmalıdır. Amerika, inandırıcı para ve maliye politikaları üzerinde çalışmaya başlayarak, Çin’in komşusunu yoksullaştırmaya dayalı politikasını etkisiz hale getirebilir ve doların uzun vadeli istikrarını sağlayabilir."

Christian Science Monitor giderek artan işsizliğin politikacılar üzerinde yoğun bir baskı oluşturduğunu kaydediyor. Ancak gazete, devlet eliyle istihdam yaratılmasının çözüm olmadığını savunuyor.

"İşsizlikle mücadele için bugünlerde Washington’da iki ayrı öneri tartışılıyor. Bunlardan birisi, işverenlerin ödediği sosyal güvenlik ve sağlık sigortası primlerinde kısa vadeli bir indirime gidilmesi. Diğeri ise işe yeni alınacak her işçi için işverenlere bir vergi kredisi verilmesi. Ancak her iki öneri de bazı olumsuzluklar içeriyor. Vergi inirimi, bütçe açığını daha da artırabilir. İkinci öneri ise işverenler tarafından istismar edilebilir. Liberal ve muhafazakar ekonomistler, bu olumsuzlukların giderilmesi durumunda her iki önerinin de istihdamı artrıabileceğini savunuyor. Ancak Kongre, bu konuda karar vermek için acele etmemeli ve önce başkanın bu önerilerin işe yarayacağından emin olmasını beklemelidir."

Los Angeles Times
Afganistan’da zaferin sadece askeri başarılara indirgenemeyeceği görüşünde. Gazete, Karzai sorununun ve ekonomik kalkınmanın da en az askeri başarılar kadar önem taşıdığını vurguluyor.

"Karzai’ye, siyasi ve etnik rakiplerini de kapsayacak bir yönetim oluşturması ve bu rakiplerinin bölgelerine de yatırım yapması için baskı uygulanmalıdır. Karzai, hükümetle yaşadıkları sorunlar nedeniyle Taleban’a destek veren aşiretlerle, milislerle ve onların liderleriyle ilişkilerini düzeltmeye zorlanmalıdır. Sadece güvenlik güçlerinin desteği bir ülkeyi birarada tutmaya veya meşruiyeti olmayan bir hükümete halk desteği sağlamaya yetmez. Eğer Amerika içine düştüğü bu bataklıktan kurtulamazsa, bundan Karzai sorumlu tutulmalıdır."

XS
SM
MD
LG