Erişilebilirlik

Dubai'deki Hamas Yöneticisine Suikastın Faillerine 'Kırmızı Bülten'


Dubai'deki Hamas Yöneticisine Suikastın Faillerine 'Kırmızı Bülten'
<!-- IMAGE -->

İnterpol Dubai’de geçen ay bir Hamas sorumlusuna düzenlenen suikasta karıştığı iddia edilen 11 kişi hakkında “kırmızı bültenle” arama kararı çıkardı.

Dubaili yetkililerin başvurusu sonucu çıkarılan arama kararında 11 kişinin, “başkalarının adlarını kullanarak sahte pasaport aldığına” dikkat çekiliyor. İnterpol, İnternet sitesinde yaptığı açıklamada, kırmızı bültenin, suikastçıların aynı pasaportlarla serbestçe dolaşmasının önlemek için çıkartıldığını bildiriyor.

Dubai Emniyet Müdürü Dahi Khalfan Tamim, Hamas sorumlusu Mahmud el Mabhuh’u İsrail gizli servisi Mossad’ın öldürttüğünden yüzde 99 emin olduğunu söyledi. İsrail olayla ilgisi olup olmadığı konusunda açıklama yapmadı.

Dubaili yetkililer, suikasttan aranan 11 kişinin İngiliz, İrlanda, Fransız ve Alman pasaportları taşıdığını belirtti. İngiltere, İrlanda ve Fransa, kendi pasaportlarının bu suikastta kullanılmasından ciddi kaygı duyduğunu bildirdi ve İsrail’i soruşturmada işbirliği yapmaya çağırdı. İngiltere ve İrlanda olayla ilgili olarak bilgi vermeleri için, İsrail büyükelçilerini dışişleri bakanlıklarına çağırdı.

XS
SM
MD
LG