Erişilebilirlik

Orta Doğu'da Amerikan aleyhtarlığı hızla artıyor - 2001-09-11


Kâr amacı gütmeyen bir eğitim kurumu olan AMIDEAST’in başkanı ve Amerika’nın bir çok Arap ülkesinde büyükelçiliğini yapmış olan William Rugh, Amerikan aleyhtarı tutumun giderek daha katı hale geldiğini söylüyordu. Bölgede temaslarda bulunan ve geçenlerde Amerika’ya dönen eski büyükelçi William Rugh, bölgede artan Amerikan aleyhtarlığının Amerikan basın-yayın organlarına yeterince yansımadığı görüşünü ifade etmişti:

“Orta Doğu’da yaptığım temaslarda çok açık gördüğüm şekilde, bölgede Amerikan politikaları, özellikle Arap-İsrail anlaşmazlığına ilişkin olarak Amerika’nın izlediği tutum, çok büyük bir eleştiri konusu. Arap kamuoyu, İsrail ile Filistinliler arasında açık bir dengesizlik bulunduğuna, çatışmaların İsrail’in tahrik ettiğine inanıyor. Bu Amerika’daki inancın tam tersi. Amerikan basın-yayın organları, Gazze ve Batı Şeria’da olup bitenleri Arap basın-yayın organlarından çok farklı şekilde yansıtıyor.”

Eski büyükelçi William Rugh, Orta Doğu’da gazete ve televizyonların Filistinlilerin öldürülmesini ve evlerinin yıkılmasını çok ayrınıtılı ve dramatik filmlerle, fotoğraflarla yansıttıklarını belirtiyor; ellerindeki modern Amerikan silahları ile sadece taş atan Filistinli çocukları öldüren İsrail askerlerinin televizyonlardaki görüntüsü kadar hiç bir şeyin Amerikan düşmanlığına sebep olmadığını söylüyordu.

Bölge halkının George Bush başkan seçildiğinde büyük umutlara kapıldığını kaydeden eski büyükelçi, yönetim değişikliğine rağmen Amerikan siyasetinde değişiklik olmamasının hayal kırıklığına yol açtığını söylüyordu:

“Bush yönetiminin, Clinton yönetiminden daha adil davranacağına dair ortada bir belirti yok. Tam tersine, barışçı bir çözüm için müzakerelere daha aktif katılmamakla, Bush yönetimi, katı tutum yanlısı İsraillileri Filistin ayaklanmasını ezmeleri için serbest bırakmış olmaktadır.”

Georgetown Üniversitesi Dış İlişkiler ve Kamu Yönetimi öğretim üyesi Profesör Robert Leider ise Amerikan aleyhtarı tutumun, katı tutum yanlısı Filistinliler tarafından kışkırtıldığını söylemişti. Profesör Leider’e göre, Filistin Özerk Yönetimi, İsrail aleyhtarı yalan haberler yayıyor; İsrail askerlerinin Filistinli çocuklara zehirli şeker verdiği veya İsraillilerin Filistin köy ve kentlerinin içme suyuna zehir karıştırdığı şeklindeki haberlerin Filistin Özerk Yönetimi’ndan kaynaklandığını öne sürüyordu. Profesör Leider’e göre, bazı saf kişiler bu haberlere inanıyor ve İsrail’in destekçisi olarak gördükleri Amerika’ya düşmanlık besliyorlardı.

Profesör Robert Leider’e göre Orta Doğu’daki Amerikan aleyhtarlığının arkasında bir çok başka amaç var:

“Bazı ülkelerde dikatörler, baskıcı rejimler, halkın ihtiyaçlarını karşılamak ve bu amaçla reform yapmak yerine, halkın dikkatini başka alanlara çekmek istiyorlar; bunun için dış dünyayla ilgili yalan haberler ve özellikle “şeytan” diye tanımladıkları İsrail ve Amerikan ve hatta batı aleyhtarı duyguları körüklemeyi tercih ediyorlar.”

Bölge halkının eskiden olduğu gibi dış dünyaya kapalı olmadığını, Arap kamuoyunun gerçek durumla ilgili bilgileri başka kaynaklardan kolayca edindiğini belirten diğer uzmanlar ise, baskıcı rejimlerin bu siyasetinin artık işe yaramadığını söylüyorlardı. Uzun yıllar bölgede yabancı muhabir olarak görev yapmış bulunan United Press International’ın editörlerinden Arnaud de Borchgrave, bununla birlikte, Arap halkının büyük bölümünün hala çok az eğitilmiş olduğunu ve Saddam Hüseyin gibi demagogların, kendilerini Arap dünyasını kurtaracak yeni bir Selahattin-i Eyyubi gibi göstermeyi başardıklarını hatırlatıyordu.

XS
SM
MD
LG