Erişilebilirlik

Ermeni Lobisi, Washington'da Müze Açmaya Hazırlanıyor - 2002-04-24


Ermeni örgütlerin Washington’da bir soykırım müzesi açmak için para toplamaya başladıkları bildiriliyor. Haberi veren New York Times gazetesi Amerika’daki Ermenilerin çoğu zengin olduğu için müze açmak için gerekli paranın kısa zamanda toplanabileceğini yazdı.

Gazeteye açıklama yapan Washington’daki Smithsonian Enstitüsü uzmanlarından Stephen Weil, son 20 yıldır müzelerin salt kültürel hizmet veren yerler olmaktan çıkıp belirli amaçları yansıtma aracı haline geldiğini ve Amerika’da hemen her etnik topluluğun bir müzesi olduğunu belirtti.

Emekli Büyükelçi Özden Sanberk ise gazeteye verdiği demeçte Ermeniler'in girişiminin insani olmaktan çok siyasi amaçlı olduğunu, müzenin açılmasının Türklerle Ermeniler arasındaki sorunların çözümünü daha da zorlaştıracağını vurguladı.

New York Times gazetesi de Yahudi soykırımının herkes tarafından kabul edilen bir gerçek olmasına karşılık 1915 yılında Doğu Anadolu’da cereyan eden olayların hala yoğun biçimde tartışma konusuna olduğuna dikkati çekti.

Beyaz Saray’a birkaç yüz metre uzaklıktaki müzenin 2007 yılında halka açılması planlanıyor.

Bu arada California eyaleti Temsilciler Meclisi 24 Nisan’ı Ermeni soykırımını anma günü ilan eden karar tasarısını bu yıl da onayladı. Amerika’daki Ermeni asıllı nüfusun en yoğun yaşadığı eyalet olan California’nın Temsilciler Meclisi'nde soykırımını tanıyan tasarı oybirliğiyle kabul edildi. California eyaleti son 9 yıldır 24 Nisan’ı soykırımı anma günü ilan eden karar tasarılarını onaylıyor.

Öte yandan, Ermenistan’da sözde soykırımın 87. yıldönümü tören ve gösterilerle anıldı. Erivan’daki gösterilerde Türkiye ile birlikte İsrail de protesto edilirken, İran ve Yunanistan’da da benzer gösteriler düzenlendi.

Ermenistan Devlet Başkanı Rober Koçaryan, Ermeni halkının soykırım iddialarının ulusararası topluluk tarafından tanınmasını hala beklediğini belirtti. Koçaryan, öldürme olaylarının soykırım olarak tanınmasını istemenin intikam değil, bu tür trajedilerin tekrarını önlemeyi amaçladığını önesürdü.

XS
SM
MD
LG