Erişilebilirlik

Türkiye Yarı Finalde - 2002-06-22


Türkiye ile Senegal arasında Japonya'nın Osaka kentinde oynanan Dünya Kupası çeyrek final maçında normal süre golsüz beraberlikle sonuçlandı.

15 dakikalık uzatmanın ilk dakikalarında, İlhan Mansız, Ümit Davala'nın pasını gole çevirince maç 1-0 Türkiye'nin galibiyetiyle bitti.

Günün diğer çeyrek f1nal maçında ise Güney Kore, İspanya'yı, penaltı atışlarıyla 5-3 yenerek yarı finale yükseldi.

Böylece yarı finalde oynamaya hak kazanan dört takım belli oldu. Bunlar, Türkiye, Brezilya, Almanya ve Güney Kore. Kupanın ev sahipliğini Güney Kore'yle paylaşan Japonya ise 16'lar grubunda karşılaştığı Türkiye'ye 1-0 yenilerek kupadan elenmişti.

Türkiye, yarı finalde, 26 Haziran Çarşamba günü Brezilya'ya karşı oynayacak. Türkiye, kupa finali C grubu elemelerinde ilk maçını Brezilya'ya karşı oynamış ve maçın ilk golünü kaydettiği halde 2-1 yenilmişti. Bu ilk maçta Güney Koreli hakemin Türkiye aleyhinde verdiği ve gole dönüşen penaltı cezası, penaltı kararına yolaçan olay ceza sahası dışında meydana geldiği için sadece Türk yöneticiler ve oyuncular tarafından değil, uluslararası futbol otoriteleri tarafından da eleştirilmişti.

XS
SM
MD
LG