Erişilebilirlik

Bush Destek Arayışını Sürdürüyor - 2002-09-09


Irak’a karşı askeri müdahalede konusunda dış destek arayan Başkan Bush aralarında Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in de bulunduğu dünya liderlerini aradı.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’ne göre, Başkan Bush, Sezer’e 12 Eylül’de BM Genel Kurulu’nda yapacağı konuşmada Irak konusundaki görüşlerini açıklayacağını söyledi.

Görüşmede, Bush’un, Türkiye’nin bu konudaki görüş ve değerlendirmelerine büyük önem verdiğini ve Türkiye ile danışma görüşmelerini sürdürme kararlılığında olduğunu belirttiği de vurgulandı.

Sezer’in de görüşme sırasında, Türkiye’nin Irak’taki durum hakkındaki görüşlerini bildirdiği ve Türkiye ile Amerika arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin artırılması yönündeki beklentileri de dile getirdiği öğrenildi.

Beyaz Saray sözcüsü Ari Fleischer, Bush’un, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan, Avrupa Birliği Dönem Başkanı Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen ve Başbakan Bülent Ecevit’i telefonla arayarak Irak konusunda görüş alışverişinde bulunduğunu söyledi.

Bush’un telefonla görüştüğü liderler arasında Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Abdullah da bulunuyor.

Başkan Pazartesi günü ayrıca Kanada Başbakanı Jean Chretien’le yüzyüze görüştü. Detroit’teki görüşmede iki lider, sınır güvenliği artıran yeni bir program başlatma kararı aldı. Aynı program çercevesinde ikili ticaretin kolaylaştırılması da öngörülüyor. İki liderin görüşme gündeminde Irak da bulunuyordu. Ancak konuyla ilgili bir açıklama yapılmadı.

Kanada Başbakanı Chretien, ülkesinin Irak konusunda Amerika’ya destek vermesi için daha fazla kanıta ihtiyacı olduğunu belirtmişti.

Başkan Yardımcısı Dick Cheney, Pazar günü Amerikan televizyonlarına verdiği demeçte, isithbarat birimlerinin son bir yılda topladığı bilgilerin Irak’ın Amerika için tehdit oluşturduğunu gösterdiğini söyledi.

Öte yandan, Fransa Cumhurbaşkanı Jack Şirak, iki bölümden oluşan bir plan önerdi. Fransız liderin planına göre, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi alacağı bir kararla Irak’a, silah denetçilerinin koşulsuz olarak dönüşüne izin vermesi için 3 hafta süre tanıyacak.

Planın ikinci aşamasına göre, Saddam, bu karara riayet etmezse bu kez Güvenlik Konseyi, Bağdat’a karşı askeri güç kullanılmasına izin veren ikinci kararını alacak.

XS
SM
MD
LG