Erişilebilirlik

Kongre'ye Yeni Irak Tasarıları Sunuldu - 2002-10-01


Başkan Bush, Kongre’den, Irak konusunda, elini kolunu bağlayacak bir karar tasarısı istemediğini söyledi. Bush, Beyaz Saray’da yaptığı açıklamada, Kongre'den, ABD'nin Irak’ı silahsızlandırmada kararlı olduğunu açıkça belirten bir karar çıkartmasını istedi.

Senato Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Demokrat Joseph Biden ve önde gelen Cumhuriyetçi Senatör Richard Lugar, dün Bush’un Kongreden partiler üstü destek sağlamasına yardımcı olacak alternatif bir karar tasarısı sundu.

Tasarı, Irak’a karşı kuvvet kullanılmasını sınırlıyor ve askeri güce baş vurmadaki esas hedefin Saddam Hüseyin’in elindeki kitle imha silahlarını yok etmek olduğunu vurguluyor. Bu arada bir başka önde gelen Cumhuriyetçi Senatör Chuck Hagel de, Bush’u Irak’ı vurmadan önce uluslararası koalisyon kurmaya çağırdı.

Washington Post gazetesine göre Hagel, Senatör Lugar ile birlikte Bush’dan ABD’nin müttefikleriyle daha yakın işbirliği yapmasını istedi.

Amerikan Senatosu, Irak’a karşı kuvvet kullanılması için Bush’a yetki veren karar tasarısını bu hafta görüşmeye başlıyor.

XS
SM
MD
LG