Erişilebilirlik

'Konuyu Anlamıyorlar' - 2003-02-09


Amerika Dışişleri Bakanı Colin Powell Irak’taki silah denetimlerini genişletip yoğunlaştırma konusunda Fransa ve Almanya’nın yaptığı öneriyi, “konunun aslını anlamamak” diye niteledi.

Powell bugün bir televizyon programında, Birleşmiş Milletler'in amacının, Irak'ın 1441 sayılı Birleşmiş Milletler kararını uygulaması olduğunu belirtti. Söz konusu karar, Irak yönetiminin silah denetçileriyle işbirliği yapmasını ve elindeki kitle imha silahlarını imha etmesini öngörüyor.

Colin Powell Irak’ın, Kasım ayında Güvenlik Konseyi’nin aldığı, ve silahsızlanmasıyla ilgili hükümlerine uymadığı taktirde, ciddi sonuçlarla karşı karşıya geleceğini belirten kararı uygulamadığını bildirdi.

Dışişleri Bakanı, Irak’ın denetçilerle işbirliği yapmadığını ve Güvenlik Konseyi’nin, harekete geçip geçmeme kararını verme zamanının artık geldiğini belirtti.

Almanya, Fransa ile birlikte Güvenlik Konseyi’ne yeni bir öneri sunmaya hazırlandığını bildirmişti. Almanya’da yayınlanan bir dergi, bu önerinin, Irak’a savaş açılmasını durduracak bir seçenek olarak hazırlandığını duyurdu.

XS
SM
MD
LG