Erişilebilirlik

'Saddam'ın Akibetini Bilmiyoruz' - 2003-03-30


Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, Saddam Hüseyin’in sağ ve ordusunun başında olduğundan kuşku duyduğunu söyledi.

Bakan, Irak Lideri'nin ölmüş veya yaralanmış olabileceğini söyledi.

Pentagon’un elinde bu konuda kesin bir bilgi yok ancak son günlerde Saddam Hüseyin ya da oğullarından haber alınamadı.

Bakan Rumsfeld, bugün katıldığı bir televizyon programında, Bağdat’a 11 gün önce yapılan ve savaşı başlatan bombalı saldırının kurbanları arasında Irak lideri ve oğullarının da bulunabileceğini söyledi.

Bakan, “Bütün bildiğimiz o günden bu yana ne Saddam Hüseyin’i ne de oğullarını gördüğümüzdür. Konuştuklarını da duymadık,” dedi. Rumsfeld’in açıklamasından önce benzer bir değerlendirme Amerikalı üst düzey bir komutan tarafından yapılmıştı. Komutan, Irak askerlerinin merkezden yönetildiğini gösteren bir işaret bulunmadığını söylemişti.

Öte yandan üst düzey Iraklı yetkililer çeşitli ülkelerden dört bin Arap intihar bombacısının Irak’a yardıma koştuğunu öne sürüyor.

Irak askeri sözcüsü Hazi El-Rawi, dün Necef’te yapılan intihar saldırısında ABD’nin açıkladığı gibi 4 değil, 11 Amerikan askeri öldüğünü öne sürdü. Irak Enformasyon Bakanı Muhammed Said El-Sahaf da Irak birliklerine, savaşta ölen Amerikalı ve İngiliz askerlerini gömmeleri için emir verildiğini açıkladı. El-Sahaf, Basra’da düşürülen Apaçi helikopterinin mürettebatının öldürüldüğünü ve İslam'a uygun olarak gömüldüğünü söyledi. Amerikan ve İngiliz yetkililerse bölgede uçak ve helikopter düşürülmediğini bildirdi.

XS
SM
MD
LG