Erişilebilirlik

'Irak'ın Kitle İmha Silahları Bulundu' - 2003-05-31


Başkan Bush, Amerikan kuvvetlerinin, Irak’ta, baş savaş gerekçesi olarak ileri sürülen kitle imha silahlarını bulduğunu açıkladı.

Bush, Polonya televizyonuna yaptığı açıklamada, Kuzey Irak’ta Amerikan istihbaratının seyyar biyolojik silah laboratuarı olarak belirlediği iki özel donanımlı kamyonu örnek gösterdi.

Bush, ilerde daha çok sayıda yasadışı silah bulunacağını sandığını da söyledi.

Amerikalı yetkililer, bugüne kadar Irak’ta kimyasal, biyolojik ya da nükleer silah buldukları konusunda bir görüş belirtmemişti.

ABD Savunma Bakanlığı yetkilileri, dün Amerika, İngiltere ve Avustralya’dan 1400 uzmanın katıldığı büyük silah arama operasyonu başlatılacağını açıkladı.

Koalisyon kuvvetleri, Irak vatandaşlarına bulundurdukları ağır silahları teslim etme çağrısında bulundu. Koalisyon kuvvetleri, Irak vatandaşlarının önümüzdeki iki hafta içinde silahlarını teslim ettikleri takdirde herhangi bir ceza almayacaklarını aksi halde silah bulunduranların cezalandırılacağını belirtiyor.

Irak vatandaşları ellerinde bulundurdukları, otomatik silah, roket atar ve el bombalarını yarından itibaren iki hafta içinde koalisyon kuvvetlerine teslim etmek zorunda.

Koalisyon kuvvetleri Irak vatandaşlarının ellerinde bulunan bu tür silahları teslim etmelerinin güvenliği sağlama açısından hayati önem taşıdığını söylüyor.

Ancak birçok Iraklı silahlarını teslim etmeleri halinde, güvenliğin hala tam olarak sağlanamadığı ülkelerinde korunmasız kalacakları kaygısı içindeler.

Bağdat’taki Amerikan kuvvetlerinin sözcüsü Binbaşı Scott Slaten koalisyon kuvvetlerince tabanca gibi şahsi silahlara el konulmayacağını açıkladı Slaten, "Irak halkını silahsızlandırmaya çalışmıyoruz. Bizim amacımız sokaklarda bulundurulması sakıncalı olan ağır silahlara el koymak. Eğer bir Iraklı aileye evini korumak için tabanca gerekiyorsa bunu almayacağız ama ilerde bu tür silahlarla dışarıda dolaşmalarına da izin vermeyeceğiz," dedi.

Önümüzdeki iki hafta içinde Irak halkı bulundurdukları silahları tutuklanma korkusu olmaksızın teslim edebiecek. Ama bu sürecin bitiminde Binbaşı Slaten bu tür silahları bulunduran Iraklılar'ın hapis çezasına çarptırılıcaklarini bildirdi: "İki hafta sonra düzenli bir şekilde silahları toplama çalışmalarını başlatacağız. Gittiğimiz mahallelerde koordineli arama operasyonları düzenleyeceğiz, bu bölgeleri kordon altına alacağız gerekirse tek tek evleri arayacağız. Mahallelerinde böylesine tehlikeli silah bulundurmasını istemeyen ya da bunları kullananların zararlı kişiler olduklarını bilen Iraklılar'dan da yardım isteyeceğiz. Bu şekilde belirli kişi ve grupları hedef alabileceğiz ve silahlarını toplayabileceğiz. Daha sonra bu kişileri hapse atacağız."

Iraklılar'a av, atış sporu ya da kişisel güvenlikleri için silah ruhsatı alma hakkı da tanınacak.

XS
SM
MD
LG